•  
  • EN
ﺳﻪشنبه 21 اردیبهشت 1400

مدیریت خدمات مهندسی و آزمایشگاهی

مدیر

امیرمازیار رئیس‌قاسمی

معاون

شریتا شهیدی

کارشناسان

فاطمه صادقی
نسرین مقدس
نجمه علی‌بخشی
مریم دشتی‌زند
فاطمه بحرائی

کارشناس هماهنگی و پیگیری

طاهره گرشاسبی

ارتباط با بخش

آدرس:

تهران، بزرگراه شیخ فضل‌ا... نوری، خیابان نارگل، خیابان شهید علی مروی، خیابان حکمت

صندوق‌پستی: 1696 - 13145

تلفن: 6-88255942  (داخلی: 171، 172)

دورنگار: 88241257

پست الکترونیکی: elsm@bhrc.ac.ir

معرفی

درباره بخش

یکی از بحث‌های مهم صنعتی‌سازی ساختمان، استفاده از مصالح با کیفیت و با دوام است. گواهینامه فنی یکی از راه‌های مطمئن برای بررسی کیفیت انواع مواد، مصالح، فرآورده‌ها و سیستم‌های ساختمانی و همچنین کالاهای تأسیسات مکانیکی می باشد. همچنین ابزاری اطمینان بخش برای شناساندن کیفیت برتر محصولات تولیدی کشور به مصرف‌کنندگان به شمار می‌آید؛ تا از این طریق، علاوه بر حمایت از تولیدکنندگان برتر، راهنمایی خوبی برای مصرف کنندگان محصولات ساختمانی است.
در ایران، بررسی و ارزیابی فرآورده‌‏ها و شیوه‏‌های ساختمان در اساسنامة قانونی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به عنوان یکی از وظایف اصلی مورد تاکید قرار گرفته است و در سال‌های نخستین دهة 1370، با ایجاد مدیریت خدمات مهندسی و تشکیل کمیته تخصصی گواهینامه فنی در مرکز، این موضوع به صورت یک فعالیت مستمر مورد توجه قرار گرفت و اولین گواهینامه‌های فنی در سال‌ 1375 برای تعدادی از محصولات تولیدی صادرگردید. در دهة اخیر نیز با توجه به طرح جدی مسئله انبوه‌‏سازی در ایران، بحث نظریه‏‌ها و گواهینامه‏‌های فنی بیشتر مورد توجه قرار گرفته و نظر به پشتوانه علمی و فنی مرکز و همچنین گسترش تجهیزات آزمایشگاهی، زمینة لازم برای انجام بررسی‌ها و ارزیابی‌ها بر روی فرآورده‏‌ها و سیستم‌های ساختمان مهیا گردیده است که حاصل آن صدور گواهینامه فنی برای  بیست و هفت گروه از فرآورده‌‏های ساختمانی و تاسیساتی بوده است.
مدیریت خدمات مهندسی و آزمایشگاهی به عنوان پل ارتباطی میان مرکز و تولیدکنندگان صنعت ساختمان که در رأس آنها کارخانه‌‌‌های تولید کننده مصالح و تأسیسات ساختمانی قرار دارد. این مدیریت سعی بر آن دارد تا با کنترل و نظارت قانونمند و مطمئن خود این تولیدات را هر چه بیشتر با استانداردها و ضوابط تعریف شده از سوی مرکز و سایر دستگاه‌های مسئول هماهنگ سازد، تا در نهایت تولید مصالح ساختمانی با کیفیت بهتری تولید و ارائه گردد و این مسئله باعث ایجاد سازه‌های با عمر مفید و کیفیت بالای ساخت خواهد شد. همچنین با رشد سریع تکنولوژی ساخت و تولید مصالح جدید ساختمانی سعی خواهد شد، برای سیستم‌ها و محصولات جدید نیز استانداردهای مورد نیاز تدوین و بر اساس آن برای این محصولات نیز گواهینامه فنی صادر شود. بدین منظور توسعه آزمایشگاه‌های مرکز در دستورکار قرار خواهد گرفت، تا انواع محصولات ساختمانی را تحت پوشش گواهینامه قرار گیرند و گواهینامه فنی را به یک مدرک معتبر ملی و منطقه‌ای ارتقا یابد.


 

اهداف

- بهبود کیفیت مصالح ساختمانی در کشور و تبلیغ برای استفاده محصولات دارای گواهینامه فنی؛
- بررسی مصالح و سیستم‌های نوین ساختمانی و ارائه نظریه فنی.

 

وظایف

- ارزیابی کمی و کیفی محصولات ساختمانی کشور و ارائه برنامه برای ارتقای آنها و صدور گواهینامه فنی برای محصولاتی که با استانداردهای مورد نظر مرکز مطابقت دارند؛
- نظارت بر فعالیت‌های آزمایشگاه‌های مرکز و برنامه‌ریزی برای تعمیر و نگهداری، کالیبراسیون و گسترش آنها با هماهنگی بخش‌های مربوطه؛
- بررسی درخواست‌های متقاضیان خدمات مهندسی و آزمایشگاهی و گواهینامه فنی؛
- پیگیری انجام به موقع تعهدات و توافق‌های به عمل آمده میان مرکز و متقاضیان گواهینامه فنی بر اساس مفاد قرارداد منعقده؛
- ایجاد زمینه‌های مناسب برای ارتباط بین تولیدکنندگان و بخش‌های تحقیقاتی مرکز به منظور ارتقای کیفیت محصولات ساختمانی؛
- تعیین و پیشنهاد تعرفه¬های خدمات آزمایشگاهی و مهندسی با هماهنگی معاونت مربوطه؛
- شناسایی آزمایشگاه‌های توانمند در زمینه فعالیت‌های مرکز و هماهنگی در عقد تفاهم‌نامه همکار مشترک با آنها و پیگیری امور مربوط با همکاری بخش‌های مرتبط؛
- ارائه برنامه‌های اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی ضرورت اخذ گواهینامه فنی.

 

بخشنامه و ابلاغیه

اطلاعیه

1- به اطلاع متقاضیان محترم گواهینامه فنی می‌رساند، با توجه به راه‌اندازی سامانه مدیریت خدمات الکترونیک مرکز، نیازی به مراجعه حضوری به مرکز برای درخواست گواهینامه فنی نمی‌باشد. متقاضیان می‌توانند به آدرس اینترنتی certificate.bhrc.ac.ir مراجعه و ثبت‌نام نمایند. در صورت نیاز به مشاوره می‌توانند با کارشناسان مدیریت خدمات مهندسی و آزمایشگاه تماس حاصل نمایند. لازم به ذکر است تمامی اطلاعات گواهینامه فنی در سایت مرکز قابل مشاهده و بهره برداری می‌باشد .
2- به اطلاع کلیه پیمانکاران، شرکت‌های بخش خصوصی و دولتی و دست‌اندرکاران صنعت ساختمان می‌رساند، تنها مرجع برای اطمینان از دارا بودن گواهینامه فنی شرکت‌ها، سایت مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی می‌باشد. لازم به ذکر است شرکت‌هایی که به هر نحو از نام مرکز و آرم مرکز بدون مجوز کتبی استفاده نمایند، مشمول قوانین و مقررات حقوقی از سوی مرکز خواهند شد.

 

توافقنامه سطح خدمت

هدف:

مركز تحقيقات راه مسكن و شهرسازي بنا به وظايف قانوني خود نسبت به ارايه گواهينامه فني و نظريه فني براي مصالح و سيستم‌هاي مورد استفاده در صنعت راه و ساختمان اقدام مي نمايد. اين خدمات در جهت افزايش سطح كيفي محصولات و فرآورده‌ها و همچنين اطلاع از سطح انطباق با الزامات فني مي باشد.

نحوه ارائه خدمت:

اين خدمات بصورت برخط و از طريق سامانه خدمات الكترونيك دولت به نشاني certificate.bhrc.ac.ir در دسترس متقاضيان مي‌باشد. همچنين فهرست دارند‌گان گواهينامه فني در تارنماي www.bhrc.ac.ir/Certificate و فهرست دارندگان نظريه فني در تارنماي www.bhrc.ac.ir/درباره-ما/معاونت-ها/معاونت-تحقیقات-و-فناوری/مدیریت-خدمات-مهندسی-و-آزمایشگاهی/نظریه-فنی/دارندگان-نظریه-فنی، در دسترس كليه متقاضيان مي باشد. خدمات گواهينامه فني شامل ثبت مدارك و مستندات، بازديد هيات كارشناسي مركز، از فرآيند توليد و يا انبارها، انجام آزمون، بررسي انطباق و در نهايت در صورت انطباق با ضوابط و مشخصات‌، صدور گواهينامه مي‌باشد. شايان ذكر است در طول مدت اعتبار نيز بازديد و نمونه‌برداري اتفاقي از محل توليد، ‌انبار و محل‌هاي عرضه يا مصرف انجام و معياري براي امكان تمديد يا لغو گواهينامه خواهد بود.

جامعه هدف خدمت گیرنده:

با توجه به فهرست كالاها و مصالح مشمول گواهينامه فني كه در تارنماي www.bhrc.ac.ir/Certificate اعلام و بروز رساني مي‌شود، كليه توليدكنندگان و واردكنندگاني كه داراي صلاحيت‌هاي لازم طبق قوانين مربوط هستند، مي‌توانند نسبت به ثبت نام و ارسال درخواست خود براي اخذ گواهينامه فني اقدام نمايند.

تعهدات متقابل خدمت گیرنده و دستگاه اجرایی:

متقاضي لازم است ضمن استقرار سيستم كنترل كيفي در محل توليد، همكاري‌هاي لازم جهت بازديد و نمونه‌برداري اتفاقي را فراهم نموده و اطلاعات و مشخصات فني مورد نياز محصول خود را اعلام و در اختيار مركز قرار دهد. مركز نيز موظف است ضمن رعايت اصل امانت داري در مورد فرآيند توليد و ويژگي‌هاي انحصاري توليد كننده، ‌نسبت به انجام تعهدات خود در زمينه انجام بموقع بازديد و نمونه‌برداري و انجام آزمايش‌هاي لازم بعنوان شخص ثالث اقدام نمايد.

هزینه ها و پرداخت ها:

كليه هزينه‌هاي بازديد، ‌نمونه‌برداري،‌ انجام آزمايش‌ها، بررسي و انطباق با مشخصات و ضوابط فني بر اساس فهرست بهاي مصوب،‌ بعهده متقاضي مي‌باشد. پرداخت در وجه خزانه داري كل و حساب‌هاي مشخص شده مي باشد.

دوره عملکرد:

این توافقنامه سطح خدمت تا تاریخ 25/12/1400 و تحت امضای رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اعتبار دارد.

 
 

 

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
اندازه فونت