•  
  • EN
ﺳﻪشنبه 21 اردیبهشت 1400

اداره تجاری سازی

اداره تجاری سازی

رئیس

جواد اسفندانی

کارشناسان

فاطمه حافظی

ارتباط با اداره

تهران، بزرگراه شیخ فضل‌ا... نوری، خیابان نارگل، خیابان شهید علی مروی، خیابان حکمت

صندوق‌پستی: 1696 - 13145
تلفن: 6-88255942  (داخلی: 557، 558)
دورنگار: 88241257

درباره بخش

مدیریت تجاری‌سازی پیش از این با عنوان دبیرخانه نوآوران به منظور ایجاد سازوکار لازم جهت فراهم ساختن هرچه بهتر ارتباط میان مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و جامعه مبتکر و خلاق به‌ویژه جوانان بر اساس پیشنهاد معاونت اجرایی و تأیید ریاست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در بخش‌های مختلف فعالیت مرکز در زیرمجموعه معاونت آموزش و توسعه فناوری در سال 1389 راه‌اندازی گردید. شیوه‌نامه دبیرخانه با استفاده از آیین‌نامه‌های موجود در خصوص پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و سایر مراکز حمایتی تنظیم شد و در تاریخ 9/4/89 به تصویب رسید و به دبیرخانه نوآوران ابلاغ گردید. این دبیرخانه تلاش دارد فضا و شرایط مناسب را برای استقرار، حضور و فعالیت‌های علمی نوآوران ایجاد نماید تا بخش قابل قبولی از ایده‌ها و فعالیت ها با حمایت علمی مرکز منتهی به محصولات فناورانه گردد. این فعالیت‌ها می‌تواند متناسب با شرایط هر ایده یا طرح اجرایی، شامل: مشاوره و راهنمایی علمی، فراهم ساختن زمینه‌ آزمایش های لازم برای تبدیل شدن فکر به محصول نمونه که در ادامه بازارسنجی، ایده‌پردازی، پژوهش علمی، طراحی مهندسی، نمونه‌سازی، طراحی صنعتی، استانداردسازی، تدوین دانش فنی، ثبت مالکیت فکری، فروش و عملیات مستشاری بعدی برای تحقق محصولات فناوری به عرصه تولید صنعتی و همچنین عرضه سایر خدمات تخصصی باشد.

وظایف

- هماهنگ‌سازی و هدفمندکردن تلاش‌ها و فعالیت‌های تحقیقاتی مرکز، سرمایه‌گذاران و محققان در تجاری‌سازی نتایج محققان؛ - حمایت مرکز در تسهیل و سرعت بخشیدن به رسیدن نتیجه تحقیق به بازار و صنعت از طریق تحت لیسانس قرار دادن نتایج تحقیقات و فناوری ها؛ - ایجاد بسترهای لازم برای واگذاری نتایج تحقیقات با حفظ حقوق مرکز؛ - بهینه‌سازی فرآیند تجاری‌سازی از طریق ارتباط فعال با مراکز علمی، پژوهشی و اجرایی کشور؛ - ایجاد بسترهای لازم جهت تعریف و اجرای طرح‌های تحقیقاتی منطبق بر معیارهای تجاری‌سازی؛ - هماهنگی با انجمن‌های مرتبط و مدیران صنایع و صاحبان سرمایه برای مشارکت در برنامه‌های تجاری‌سازی؛ - کمک به تحقق زنجیره کامل ایده تا محصول و کاربردی نمودن محصولات پژوهشی و محصولات دانش‌محور توسط سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و تعاونی در راستای اهداف و سیاست‌های مرکز؛ - حضور مرکز در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی برای بازاریابی فناوری‌های در اختیار؛ - تلاش برای فراهم آوردن حمایت‌های قانونی در زمینه توسعه طرح‌های پژوهشی و ثبت اطلاعات دریافتی؛ - نظارت بر روند پیشرفت و تحلیل مستمر دستاوردها با هدف افزایش کارایی طرح‌ها؛ - هماهنگی و تشکیل جلسات کمیته تخصصی و راهبردی برای ارزیابی و داوری طرح های ارائه شده به مرکز؛ - تهیه و تنظیم قراردادهای مربوط با طراح با طراحان نوآور با هماهنگی دفتر طرح و برنامه در چارچوب سیاست‌های کلی مرکز؛ - همکاری در تهیه پیش‌نویس آیین‌نامه حقوق مادی و معنوی مرکز؛ - طراحی گردش کار و مراحل تجاری‌سازی.

دستورالعمل ثبت نام، هدایت و حمایت از شرکت های فناور

دبیرخانه ثبت اختراع

مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از اواخر سال 1380 کمیته‌ای متشکل از صاحبنظران، متخصصان و مشاوران را جهت بررسی موارد ادعایی ارسالی از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (اداره مالکیت صنعتی) تشکیل داد. روند کار این کمیته مبنی بر بررسی اولیه توسط هر یک از اعضاء و سپس جمع‌بندی بررسی‌های به‌عمل‌آمده در کمیته ثبت اختراع است. نظر به ‌اینکه اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده‌های خاصی را ارائه می‌کند و مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت و مانند آنها حل می‌نماید، این مرکز حمایت از یک فکر خوب را گامی بلند در جهت سازندگی هرچه بیشتر کشور می‌داند. در حال حاضر دبیرخانه ثبت اختراع مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در قالب دفتر مدیریت تجاری‌سازی این مرکز و در ذیل معاونت آموزش و توسعه فناوری به ایفای وظایف می‌پردازد. متقاضیان جهت ارتباط با بخش ثبت اختراعات مرکز، از طریق آدرس الکترونیکی patent@bhrc.ac.ir اقدام نمایند. اختراعات ارجاعی از اداره ثبت   اختراعات مرکز

فرم مشخصات شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های فعال در زمینه راه، مسکن و شهرسازی

توافقنامه سطح خدمت

هدف:
هدف از این توافقنامه داوری طرحهای مدعیان ثبت اختراع اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی در حوزه راه ،مسکن و شهرسازی می باشد با هدف کمک به توسعه فناوری و فراهم سازی رشد ایده ها و خلاقیت های فعالان اعم از دانشجویان ، مهندسین و دست اندر کاران صنعت ساختمان و حمل ونقل می باشد کد خدمت: 15051485000

نحوه ارائه خدمت:
با توجه به اینکه مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی بعنوان یکی از مراجع داوری مرکز مالکیت معنوی ( اداره ثبت اختراع) می باشد متقاضیان ( مدعیان ثبت اختراع ) با تکمیل فرم اظهارنامه و بارگذاری مدارک موردنیاز از طریق سامانه مرکز مالکیت معنوی به آدرس www.ssaa.ir ادعای ثبت اختراع خود را جهت داوری به مرکز ارسال می نمایند . مرکز پس از بررسی اولیه و در صورت مرتبط بودن ادعا نسبت به ارزیابی و داوری توسط اعضای هیات علمی و کارشناسان خبره پژوهشی اقدام می نماید . و تمامی گردش کار بین متقاضی و مرجع داوری ( مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی ) از طریق سامانه پیگیری می شود .

جامعه هدف خدمت گیرنده:
مخترعین ، دانشجویان ، مهندسان حوزه راه مسکن و شهرسازی و شرکتهای مرتبط با صنعت ساختمان و حمل ونقل تعهدات متقابل خدمت گیرنده و دستگاه اجرایی: مرکز موظف است در مهلت تعیین شده دو ماهه از سوی مرکز مالکیت معنوی نسبت به بررسی و داوری اظهارنامه های ارسالی اقدام نماید و در صورت اعتراض متقاضی نسبت به بررسی مجدد اقدام نماید . همجنین متقاضی موظف است در صورت نقص در مدارک تکمیلی و مستندات مورد نیاز نسبت به ارایه آنها اقدام نماید . در صورت اعتراض مجدد نسبت به نتیجه داوری متقاضی از سایر مراجع ذیصلاح مورد تایید مرکز مالکیت معنوی میتواند در خواست بررسی نماید.

هزینه ها و پرداخت ها:
هزینه های ارایه خدمات داوری و ارزیابی پرونده های ثبت اختراع به اشخاص حقیقی و حقوقی مطابق مصوبات هیات رئیسه و هیات امنای مرکز به شرح ذیل می باشد : اشخاص حقیقی : 000/000/5 میلیون ریال اشخاص حقوقی : 000/000/10 میلیون ریال . تبصره : برای بررسی مجدد متقاضیان حقوقی و حقیقی معادل 50 درصد تعرفه را پرداخت می نمایند.

دوره عملکرد:
این توافقنامه سطح خدمت تا تاریخ 25/12/1400 و تحت امضای رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اعتبار دارد.

خاتمه توافقنامه:
با تایید یا عدم تایید ادعای متقاضی فرآیند خاتمه می یابد . در صورت تایید ادعا، متقاضی از طریق اداره ثبت اختراع نسبت به اخذ گواهی ثبت اختراع اقدام می نماید
انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
اندازه فونت