•  
  • EN
چهارشنبه، 22 مرداد 1399

اخبار و رویدادها

مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و مرکز وکلا،کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه تفاهم‌نامه همکاری منعقد کردند

مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و مرکز وکلا،کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه تفاهم‌نامه همکاری منعقد کردند
مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه در راستای توسعه همکاری‌های علمی و تخصصی تفاهم‌نامه مشترک همکاری منعقد کردند.

مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه در راستای توسعه همکاری‌های علمی و تخصصی تفاهم‌نامه مشترک همکاری منعقد کردند.
این تفاهم‌نامه 10 ماده‌ای با هدف توسعه همکاری‌های علمی،آموزشی و پژوهشی، تدوین ضوابط، مقررات و دستورالعمل‌ها، انجام خدمات مشاوره فنی و تخصصی و پروژه‌های پژوهشی در زمینه‌های مرتبط با راه و ساختمان اعم از عمران، معماری، تأسیسات مکانیکی، تأسیسات برقی، شهرسازی، نقشه‌برداری، حمل و نقل، ترافیک، تجهیزات و منصوبات ساختمان مانند انواع بالابر و آسانسور، اطفاء حریق، ایمنی و ... از سوی محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و علی بهادری جهرمی رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه به امضا رسید.
همکاری در تهیه و تدوین پیش نویس مدارک فنی، الزامات حقوقی و ضوابط اجرایی مورد نیاز کارشناسی رسمی اعم از مقررات، آیین‌نامه، شیوه‌نامه، توصیه نامه و دستورالعمل، انجام پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی مورد نیاز کارشناسان رسمی مرکز با رویکرد «مدیریت دانش کارشناسان رسمی»، طراحی و اجرای دوره های تخصصی آموزشی کوتاه مدت متناسب با صلاحیت های اعطایی به کارشناسان رسمی مرکز به صورت حضوری و مجازی، ارائه خدمات مشاوره فنی تخصصی به کارشناسان رسمی مرکز، ارائه خدمات علمی تخصصی و مشاوره آزمایشگاهی در زمینه مصالح و فناوری‌های نوین حوزه راه و ساختمان در موضوعات ارجاعی حائز اهمیت از سوی مراجع قضایی و به تشخیص کارشناسان رسمی، همکاری در برگزاری همایش‌ها، سمینارها، نشست‌های علمی و نمایشگاه‌های تخصصی مشترک (خصوصاً در مرکز تحقیقات)، برگزاری مشترک جشنواره و مسابقات علمی در زمینه‌های مرتبط با راه و ساختمان و انتشار کتب، منابع علمی، نشریات و مجلات تخصصی به طور مشترک از جمله محورهای همکاری است که دو طرف مطابق با مفاد تفاهم‌نامه در خصوص آن متعهد شده‌اند.
در همین رابطه، همکاری متقابل در زمینه آموزش‌های الکترونیکی و طراحی نرم‌افزارهای مورد نیاز، تشکیل کارگروه های تخصصی متشکل از اعضای هیأت علمی مرکز تحقیقات و کارشناسان رسمی به منظور انتقال تجربیات و تمهید بهره‌گیری از امکانات طرفین و گردآوری سوابق تجربی و علمی کارشناسان رسمی در چارچوب «طرح جامع مدیریت دانش کارشناسان رسمی»، تأمین مقدمات لازم برای بازدید علمی تخصصی کارشناسان رسمی از مرکز تحقیقات، بررسی خارج از نوبت اعضای هیأت علمی حائز شرایط مرکز تحقیقات جهت اخذ پروانه کارشناسی از مرکز، همکاری متقابل در انعکاس اخبار، اطلاع‌رسانی و ... و ارائه خدمات حقوقی ،کارشناسی رسمی و داوری به مرکز تحقیقات، مجموعه‌های وابسته، پرسنل و خانواده آنها از دیگر محورهای همکاری میان دو مجموعه خواهد بود.
مطابق ماده 4 تفاهم‌نامه مشترک، به منظور «پیگیری، سیاستگذاری، برنامه‌ریزی عملیاتی، مدیریت و نظارت» بر روند اجرای این تفاهم‌نامه، «کمیته راهبری متشکل از نمایندگان طرفین تفاهم‌نامه» تشکیل و مسئولیت مذکور را عهده دار خواهند بود.
بر همین اساس، همكاري‌هاي موضوع اين تفاهم‌نامه در چارچوب آيين‌نامه‌ها و ضوابط موجود طرفين انجام مي‌پذيرد و اجرایی شدن هر يك از مفاد آن، پس از پذيرش پيشنهاد از سوي كميته راهبري از طريق انعقاد قرارداد جداگانه و با رعايت حقوق متقابل طرفين امكان‌پذير مي‌باشد.
در جلسه امضای تفاهم‌نامه مشترک همکاری، محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با ذکر تاریخچه‌ای مختصر از ایجاد مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و در تشریح وظایف این مرکز گفت: اقدامات و فعالیت‌های مرکز تحقیقات در بخش‌های مختلف راه، مسکن، شهرسازی و اقتصاد و مالی در 4 حوزه متمرکز است. اولین حوزه که در واقع نقطه ثقل فعالیت‌های مرکز به شمار می‌رود، تمرکز بر انجام پروژه‌های تحقیقاتی است که در دو بخش پروژه‌های درآمدی و اجرایی از سوی پژوهشگران و کارشناسان مرکز انجام می‌گیرد. صدور گواهینامه فنی برای محصولات و سیستم‌های ساختمانی از دیگر وظایف  مرکز تحقیقات است که می‌تواند ارتقای کیفیت محصولات را به دنبال داشته باشد. در واقع گواهینامه ابزاری است که بتوانیم تولیدات داخلی را به کیفیتی مطلوب و مناسب جهت استفاده برای حوزه‌های مختلف همچون ساخت و ساز برسانیم.
شکرچی‌زاده در تشریح دیگر وظایف مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: تدوین مقررات ملی، دستورالعمل‌ها، ضوابط و آیین‌نامه‌ها از دیگر وظایف مهم و کلیدی این مرکز به شمار می‌رود. بنده اعتقاد ندارم که مقررات کشور در دانشگاه‌ها ایجاد و تدوین گردد بلکه باید این مسئولیت در مراکز حاکمیتی و مراکز وابسته به دولت صورت پذیرد. در حال حاضر تدوین مقررات ملی ساختمان در مجموعه مرکز تحقیقات انجام می‌گیرد. علاوه بر آن آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های کاربردی بسیاری نیز تا به امروز از سوی مرکز تدوین شده است. بخشی از این آیین‌نامه‌ها از جمله نشریه 55، 101، 110 و آیین‌نامه بتن ایران مربوط به نظام فنی و اجرایی کشور می‌باشد که این سازمان تدوین آنها را به مرکز واگذار کرده است. این موضوع نشان از شان و جایگاه مهم و ملی مرکز تحقیقات در میان جامعه مهندسی و تخصصی کشور دارد.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، مدیریت شبکه شتابنگاری کشور را از دیگر وظایف مهم این مجموعه برشمرد و ثبت 13 هزار رکورد شتابنگاری و همچنین استقرار 1500 تا 1600 دستگاه شتابنگار در سطح کشور را از اقدامات شاخص در این حوزه دانست.
وی در تشریح محورهای مهم جهت همکاری میان دو مجموعه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، خاطرنشان ساخت: حوزه آموزش و ترویج قطعا می‌تواند زمینه همکاری و تعاملات مهم میان دو مجموعه باشد. در این خصوص کارشناسان مجموعه مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه می‌توانند با آموزش‌های لازم، آشنایی مناسبی را با حوزه‌های مختلف راه، مسکن و شهرسازی کسب کنند. همچنین در مواردی که نیاز به آزمایش‌های دقیق‌تر و کارشناسی بیشتر است نیز مرکز می‌تواند همکاری بسیار خوبی را با مرکز وکلا داشته باشد.
شکرچی‌زاده ابراز امیدواری کرد که برای اجرایی شدن مفاد تفاهم‌نامه و اثرگذاری مناسب یک برنامه اجرایی تدوین و بر اساس آن اقدام گردد.
وی تصریح کرد که همفکری و تعامل میان دو مجموعه می‌تواند افزایش بینش، تجربه و دانش را برای هر دو  فراهم نماید.
علی بهادری جهرمی رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه نیز در این جلسه با تاکید بر علاقمندی این مرکز برای حضور تیم تخصصی و کارشناسی جهت بازدید از آزمایشگاه‌های مرکز تحقیقات گفت: امیدوارم این تفاهم‌نامه با همکاری و تعامل خوب میان دو مجموعه به مرحله اجرا برسد. دغدغه اصلی ما برای گسترش تعاملات و همکاری‌ها، دغدغه آموزشی و مباحث کارورزی و اموزش ضمن خدمت است. ما معتقدیم که کارشناسان رسمی باید یک سر و گردن بالاتر از مساور و ناظر و ... باشند چرا که با موضوع حساس کارشناسی و قضاوت مواجهیم و کارشناس باید آگاهی و تخصص بسیار خوبی نسبت به مسائل تخصصی و فنی داشته باشد تا بتواند نظر درستی ارائه نماید.
وی ادامه داد: خاصیت علم به صورتی است که امکان فراموشی دارد و خیلی وقت‌ها هم نوآوری‌هایی است که ما از آنها اطلاعی نداریم و باید دانش کارشناسانمان را بر اساس دانش روز بالا ببریم. از سویی تعامل کارشناسان ما با این مرکز می‌تواند مرکز تحقیقات را نیز در راستای انجام وظایفش کمک کند. چرا که کارشناسان ما در حوزه‌ آسیب‌ها و مشکلات ورود می‌کنند که بسیاری از نکات و مسائل اساسی خودش را در آنجا نشان می‌دهد. در این حوزه‌ها کارشناسان ما می‌توانند بسیار موثر عمل کرده و برای مرکز تحقیقات نیز بسیار مفید خواهد بود.
خاطرنشان می‌شود پیش از جلسه امضای تفاهم‌نامه مشترک همکاری، بهادری جهرمی رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه و هیات همراه از بخش‌های فناوری آتش، مصالح و فرآورده‌های ساختمانی و مهندسی سازه بازدید به عمل آوردند.

 

پروانه حسینی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
اندازه فونت