•  
  • EN
یکشنبه، 6 مهر 1399

اخبار و رویدادها

در بازدید میدانی رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بهره‌برداری شد؛

تاسیسات گازرسانی تهران در مقابل زلزله مقاوم‌سازی می‌شوند/ قطع انتقال گاز شبکه شهری پایتخت در بحران

تاسیسات گازرسانی تهران در مقابل زلزله مقاوم‌سازی می‌شوند/ قطع انتقال گاز شبکه شهری پایتخت در بحران
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در راس هیاتی تخصصی با هدف اجرایی کردن فعالیت‌های پژوهشی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و همچنین تاب‌آوری شهر تهران در هنگام بحران از نصب و راه‌اندازی ایستگاه تقلیل فشار گاز شبکه شهری، بازدید کرد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در راس هیاتی تخصصی با هدف اجرایی کردن فعالیت‌های پژوهشی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و همچنین تاب‌آوری شهر تهران در هنگام بحران از نصب و راه‌اندازی ایستگاه تقلیل فشار گاز شبکه شهری، بازدید کرد.
در این بازدید که صبح امروز انجام شد، محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و تنی چند از روسای بخش‌های مختلف این مرکز، احمد دارابی مدیرعامل شرکت گاز استان تهران، رضا کرمی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، زنگنه مدیرکل مقاوم‌سازی گاز تهران با حضور در یکی از مناطق شهری تهران از نصب و راه‌اندازی یکی از ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز شهری بازدید کردند.
در همین رابطه خاطرنشان می‌شود، شرکت دانش‌بنیان ایمن زلزله سدید با همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، و شرکت گاز استان تهران اقدام به نصب و راه‌اندازی سیستم شتابنگاری و قطع اضطراری محلی ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز DRS در ١۴٧ ایستگاه کرده است.
عملیات اجرایی این ایستگاه‌ها شامل بخش‌های الکتریکال، مکانیکال و شتابنگاری توسط شرکت ایمن گاز سدید و با نظارت مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، شرکت گاز استان تهران به عنوان کارفرما و مهندسین مشاور موننکو انجام شده است. همچنین بر روی تمامی تجهیزات به کار رفته در ایستگاه‌ها، آزمایش‌های لازم در مراکز علمی و آزمایشگاه‌های معتبر دنیا همچون متاس در کشور سوئیس، مرکز انفورماتیک صنعتی ایران و دانشگاه بوگازیچی انجام شده و تاییدیه‌های بین‌المللی از شرکت SGS و آزمایشگاه بین‌المللی متاس گرفته دریافت شده است.
بر همین اساس، الگوریتم قطع اتوماتیک گاز، حساس به امواج زلزله توسط مرکز تحقیقات تهیه، آزمایش و تست شده و جهت اجرا مورد تایید قرار گرفته است. نحوه عملکرد به این صورت است که اگر طیف شتاب زلزله در محدوده فرکانس استاندارد بیش از مقدار مجاز باشد و به شبکه اصلی گاز ساختمان‌ها و سازه‌های اصلی مصرف‌کننده گاز ایستگاه TBS آسیب برساند، دستور قطع اتوماتیک به شیر برقی (شات آف) مخصوص قطع گاز تحت فرمان سیستم شتابنگاری واقع در ایستگاه صادر و گاز شهری منطقه مورد نظر با فشار حدود ۶٠PSI که باعث آتش‌سوزی‌های گسترده می‌شود، قطع خواهد شد.
در عین حال به علت استفاده از سنسورهای فورس بالانس در سیستم‌ها با استفاده از بستر امن مخابراتی توسط سازمان پدافند غیرعامل و سازمان مدیریت بحران علاوه بر استفاده از بحث پایش لرزه‌ای، امکان انتقال دیتا به پایگاه دیسپچینگ شرکت گاز و مدیریت بحران برای کنترل مرکزی و یکپارچه تمامی ایستگاه‌های تقلیل گاز و قطع سریع و همزمان گاز در تمامی ایستگاه‌های TBS برای اتفاقاتی همچون شکست لوله منطقه شهران و شتابنگاری و هدایت و کنترل تیم‌های امدادی نیز وجود دارد.
پس از این بازدید، شکرچی‌‌زاده و هیات همراه با حضور در محل ساختمان در دست احداث کنترل مرکزی شرکت گاز، ضمن بازدید از اتاق شتابنگاری این مرکز، در جلسه‌ای مشترک با حضور رضا کرمی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و زنگنه مدیرکل مقاوم‌سازی گاز تهران در خصوص روند احداث ساختمان کنترل مرکزی شرکت گاز و توسعه همکاری‌ها گفتگو کردند.
شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این جلسه با بیان این مطلب که 10 درصد جمعیت کشور در مساحتی خیلی کم در سطح شهر تهران مستقر هستند، شریان‌های حیاتی و بویژه شبکه‌های گا را بسیار خطرساز عنوان نمود.
وی ادامه داد: اقدام شرکت گاز در مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و سازه‌ها و همچنین شبکه‌های گازف اقدام بسیار بزرگ و ارزنده‌ای است و خوشحالیم که یه نهاد مسئول در کشور، با جدیت در این حوزه ورود کرده است.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تاکید نمود که تجربه چنین اقداماتی در شهر تهران می‌توان به صورت یک پروتکل به عنوان یک الگو برای تمام کشور مورد استفاده قرار گیرد.
وی در بخش دیگری گفت: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به عنوان مسئول ملی شبکه شتابنگاری، شرکت ملی گاز و مدیریت بحران استان تهران مجموعه شتابنگارهایی را در نقاط مختلف کشور در اختیار دارند که  می‌توانند به صورت شبکه‌ای فعال باشند.
شکرچی‌زاده ضمن تاکید بر اهمیت همکاری با بخش خصوصی بویژه شرکت‌های دانش‌بنیان یادآور شد:اگر اهداف به خوبی تعریف شوند و همکاری‌های مناسب سازمانی صورت گیر می‌توان به نتایج بسیار خوبی در حوزه مدیریت بحران، تاب‌آوری شهری و ... دست یافت.

پروانه حسینی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
اندازه فونت