•  
  • EN
یکشنبه، 6 مهر 1399

اخبار و رویدادها

با حضور جمع کثیری از خبرنگاران و ارباب جراید؛

نشست خبری دومین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی صنعت ساخت برگزار شد

نشست خبری دومین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی صنعت ساخت برگزار شد
نشست خبری دومین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساخت صبح امروز با حضور محمد شکرچی‌زاده رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، فعالان بخش خصوصی و جمع کثیری از خبرنگاران و ارباب جراید در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد.

نشست خبری دومین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساخت صبح امروز با حضور محمد شکرچی‌زاده رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، فعالان بخش خصوصی و جمع کثیری از خبرنگاران و ارباب جراید در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد.
محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این نشست با اشاره به این موضوع که یکی از وظایف مهم مرکز تحقیقات فراهم آوردن زمینه برای توسعه فناوری‌ها و توسعه صنعت ساخت در کشور است، گفت: این مهم هم از طریق تدوین ضوابط، مقررات و آیین‌نامه‌ها و هم از طریق صدور گواهینامه فنی برای محصولات ساختمانی و همچنین برگزاری نشست‌های تخصصی میسر می‌شود. در سال های اخیر فعالان این صنعت توانسته اند توانمندی های خوبی در عرصه فناوری های نوین ساختمانی کسب کنند.
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: عموما صنعت ساخت در کشور توسط بخش خصوصی دنبال می شود و در این بین دولت نقش سیاستگذار و تسهیلگر را دارد که در این زمینه نیز در صدد هستیم تا فعالیت بخش خصوصی را در صنعت ساخت تقویت کنیم.
شکرچی‌زاده با اشاره به اینکه اولین نمایشگاه صنعت ساخت نتایج خوبی به همراه داشت و زمینه را فراهم کرد تا فعالان صنعت ساخت، توانمندی‌های خود را ارائه کنند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر همگرایی مناسبی بین دولت و بخش خصوصی در زمینه صنعت ساخت فراهم شده است.
وی با اشاره به اهمیت صدور خدمات فنی و مهندسی گفت: باید در راستای توسعه این توانمندی ها دیدگاه خود را فراتر از داخل ارتقا داده و به منطقه و حتی فرامنطقه نیز این توانمندی ها را صادر کنیم.
شکرچی‌زاده یادآور شد: متأسفانه به نحو مناسبی از ظرفیت های ما در صدور خدمات فنی و مهندسی استفاده نشده است که شرایط سیاسی منطقه نیز در عدم توفیق ما در صدور خدمات فنی و مهندسی بی تأثیر نیست.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: با استفاده از کمک دستگاه دیپلماسی، به کشورهای همسایه خدمات فنی و مهندسی را صادر خواهیم کرد تا برای فعالان صنعت ساخت کشور عرصه مناسبی فراهم کنیم.
وی همچنین در خصوص ظرفیت سازی برای فعالیت بخش خصوصی در عرصه ساخت، تلاش های دولت را ارزشمند قلمداد کرد و توضیح داد: با توجه به محدودیت هایی که در کشور از حیث بودجه‌های عمرانی و سرمایه‌‌گذاری وجود دارد معتقدیم که فعالیت عرصه ساخت باید از مرزهای کشور فراتر برود و به صورت منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دنبال شود.
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه در دومین کنفرانس صنعت ساخت، موضوعاتی همچون بازآفرینی شهری و احیای بافت های فرسوده و ناکارآمد، و چالش های موجود و راه های برون رفت از آنها از طریق دست اندرکاران نشست ارایه شده و در معرض بحث و تبادل نظر قرار می گیرد، توضیح داد: از ظرفیت‌های بخش خصوصی و همگرایی دولت و بخش خصوصی در این کنفرانس و برای بهبود وضعیت صنعت ساخت در کشور استفاده خواهیم کرد.
شکرچی‌زاده با اشاره به اینکه استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی در وضعیت مناسبی قرار ندارد، محقق شدن صدور خدمات فنی- مهندسی را منوط به تعاملات بیشتر ایران با کشورهای منطقه دانست و گفت: در خصوص صدور خدمات فنی- مهندسی کارهای ارزشمندی در دستور کار است. در حال حاضر، تعامل جدی از طریق سفارتخانه‌ها و وزارت امور خارجه برای صدور خدمات فنی- مهندسی ایجاد شده و در حال تقویت است.
شکرچی‌زاده همچنین در خصوص بحث تاب آوری شهرها و موضوعاتی که در این خصوص دردستور کار مرکز تحقیقات قرار دارد، اعلام کرد: قانون جدید مدیریت بحران وظایف مهمی را در هفت محور برعهده مرکز نهاده است که از جمله آنها موضوع گسل ها، فرونشست و ساختمان های بلند است.
وی ادامه داد: اگرچه پیش‌تر، مرکز در این خصوص اقداماتی را انجام داده بود اما انجام این فعالیت‌ها هم اکنون با رویکرد پیشگیرانه در حال پیگیری و دنبال کردن است.
شکرچی‌زاده افزود: در سیلی که ابتدای سال جاری رخ داد، چنانچه پیش‌تر رویکرد پیشگیرانه ملاک عمل قرار می‌گرفت می‌توانست تا حد زیادی میزان خسارات از سیل را کاهش دهد.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در خصوص فرونشست نیز اعلام کرد: بخش های از تهران در قسمت های جنوبی شامل ساختمان‌ها، پل ها و سایر زیرساخت های شهری دچار فرونشست شده اند که دلیل آن برداشت بی رویه آب از ذخایر زیرزمینی است.
وی تصریح کرد: در خصوص فرونشست زمین، وزارت نیرو باید بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی را مدیریت جدی کند که در این خصوص تغذیه آبخوان ها کمک جدی خواهد کرد.
گفتنی است، دومین نمایشگاه صنعت ساخت از ۸ تا ۱۰ دی‌ماه در هتل المپیک و باحضور فعالان بخش خصوصی و همچنین مسئولان دولتی برگزار می شود. به گفته برگزارکنندگان نمایشگاه، در دومین نمایشگاه صنعت ساخت از کشورهایی همچون عراق، عمان، قطر، آذربایجان و ترکیه حضور به هم می‌رسانند و در زمینه موضوعات مختلف همچون صدور خدمات فنی- مهندسی به کشورهای فوق، بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.

پروانه حسینی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
اندازه فونت