•  
  • EN
ﺳﻪشنبه، 24 تیر 1399

اخبار و وقایع مرکز

تصمیم‌گیری در موضوع تدقیق گسل‌ها در جلسه مخاطرات استان مرکزی

تصمیم‌گیری در موضوع تدقیق گسل‌ها در جلسه مخاطرات استان مرکزی

جلسه مخاطرات استان مرکزی با موضوع تصمیم‌گیری در موضوع تدقیق گسل‌ها و حرائم آن در این استان، با حضور تیم تخصصی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد.
 

جلسه مخاطرات استان مرکزی با موضوع تصمیم‌گیری در موضوع تدقیق گسل‌ها و حرائم آن در این استان، با حضور تیم تخصصی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد.
در این جلسه که 4 اسفند ماه سال جاری برگزار شد، تیم تخصصی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به سرپرستی علی بیت‌اللهی رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات، مدیرکل بحران استانداری، مدیرکل راه و شهرسازی و سایر مدیران و مسئولین عضو کارگروه حضور داشتند.
بیت‌اللهی رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این جلسه ضمن ارائه نکات مهم و کاربردی در زمینه تدقیق گسل‌ها در سطح استان مرکزی، بر لزوم پیگیری مجدانه این طرح در سطح شهرهای این استان با هدف ارتقای تاب‌آوری شهری و ایمنی هرچه بیشتر شهروندان تاکید نمود.
دبیرکارگروه ملی زلزله همچنین از وجود ۴۷  گسل به طول ۲۰۰۰ کیلومتر در استان مرکزی خبر داد و استان مرکزی را از لحاظ زلزله‌خیزی در رده متوسط ارزیابی نمود. 
پس از ارائه توضیحات در خصوص تعیین حریم گسل‌های شهرهای استان مرکزی از سوی رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، قادری مدیر بحران اداره کل راه و شهرسازی، غیاثی مدیرکل بحران استانداری و  مرزبان مدیرکل راه و شهرسازی، ضرورت تعیین حریم گسل‌های شهرهای استان را تشریح نمودند. 
پس از تصویب تهیه نقشه حریم گسل‌ها در شهرهای اراک و ساوه و بررسی اجمالی گسل‌های موجود در این دو شهر، مقرر شد تا تمهیدات مهندسی در زون‌های تقاطع شریان‌های حیاتی با گسل‌ها و تعیین و شناسایی کلیه ساختمان‌های با اهمیت خیلی زیاد و خطر زا در حریم گسل‌های اصلی این دو شهر به صورت جدی و برنامه‌ریزی شده دنبال گردد. 
پس از این جلسه، هیات اعزامی مرکز با همراهی مسئولین استانی از فرونشست‌های گسترده و آثار آن در منطقه هزاوه ولقع در شمال غرب شهر اراک ( شهرستان فراهان) که به عنوان زادگاه بزرگ مرد تاریخ ایران امیرکبیر شهرت دارد بازدید نمودند. 
در این بازدید ترک‌ها و گسیختگی‌های بسیار گسترده و عمیق در این منطقه ناشی از رخداد فرونشست مشاهده گردید که مشکلات بسیار زیادی را در این منطقه به دنبال خواهد داشت. 
 

پروانه حسینی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
اندازه فونت