•  
  • EN
ﺳﻪشنبه، 24 تیر 1399

اخبار و وقایع مرکز

در چهارمین همایش ملی و اولین همایش بین المللی آتش نشانی و ایمنی شهری عنوان شد:

فقدان نگاه مفهومی مهمترین چالش پیش روی تاب‌آوری شهری/ ساختار امروز شهری نیازمند رویکرد علمی‌تری در حوزه ایمنی است

فقدان نگاه مفهومی مهمترین چالش پیش روی تاب‌آوری شهری/ ساختار امروز شهری نیازمند رویکرد علمی‌تری در حوزه ایمنی است

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی: فقدان نگاه مفهومی مهمترین چالشی است که امروز در مقوله تاب‌آوری جوامع شهری با آن روبرو هستیم.
 

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی: فقدان نگاه مفهومی مهمترین چالشی است که امروز در مقوله تاب‌آوری جوامع شهری با آن روبرو هستیم.
محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی که صبح امروز در آیین افتتاح چهارمین همایش ملی و اولین همایش بین‌المللی آتش نشانی و ایمنی شهری سخن می‌گفت، با بیان این مطلب گفت: مدتی است که در دنیا برای شهرها بویژه کلانشهرها، مفهومی تحت عنوان تاب‌آوری طرح شده است. در واقع تاب‌آوری ظرفیت جامعه شهری برای مقابله با تنش‌هایی است که به آن وارد می‌شود. اینکه جامعه شهری پس از تنش‌های مختلف بتواند به مرحله قبلی خود بازگردد و حتی حرکت رو به جلو داشته باشد و بتواند وضعیتش را از گذشته نیز بهتر کند.
وی ادامه داد: زلزله و آتش‌سوزی دو مخاطره مهم و قابل توجهی است که شهرها را تهدید می‌کند و همین مسئله پرداختن به موضوع تاب‌آوری شهرها را بسیار حائز اهمیت می‌کند هرچند در عمل دسترسی به این موضوع بسیار سخت است اما این مسئله باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد. در دهه جدید پیش رو اگر بخواهیم بازتعریفی کنیم از مدیریت شهری، بایستی این نگرش جدید را با مقوله تاب‌آوری و کاهش خطرپذیری همراه نماییم.
شکرچی‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره بهزلزله کرمانشاه و خسارات ناشی از آن گفت: در زلزله کرمانشاه بیش از 5 هزار میلیارد خسارت را شاهد بودیم که اگر این زلزله در شهری مثل تهران اتفاق بیفتد هزاران هزار میلیارد خسارت را به دنبال خواهد داشت که بخش عمده‌ای از آن ناشی از آتش‌سوزی‌های پس از زلزله خواهد بود.
وی افزود: علاوه بر این، ‌باید توجه داشته باشیم که آسیب‌های اجتماعی گاهی فراتر از خسارت‌های مالی تاثیرات خود را بر جای می‌گذارد. بنابراین می‌بایست راهکارها و روش‌های هوشمندانه علمی که به مقوله افزایش تاب‌آوری می‌پردازد را شناسایی کرده و کل کشور را در این خصوص آگاه نماییم.
وی نبود نگاه مفهومی در حوزه تاب‌آوری را یک چالش مهم پیش روی این موضوع برشمرد و با تاکید بر این نکته که این همایش فرصت بسیار خوبی برای طرح آن در قالب پنل‌های تخصصی است، افزود: دیگر ظرفیت‌های دولتی در این حوزه کفایت نمی‌کند و بایستی راهکارهایی را برای ورود بخش خصوصی ایجاد نماییم تا شاهد فعالیت بیشتر این بخش در این زمینه باشیم.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در بخش دوم از سخنان خود در آیین افتتاح چهارمین همایش ملی و اولین همایش بین‌المللی آتش نشانی و ایمنی شهری با تشریح مهمترین اقدامات و فعالیت‌های این مرکز در حوزه‌های زلزله و آتش‌سوزی گفت: مبنای ایجاد مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برای مقابله با زلزله گذاشته شده است و در این حوزه اقدامات بسیار خوبی از سوی این مرکز انجام شده است. وی تدقیق حرائم گسل‌ها برای کلانشهرهای کشور، تدوین ضوابط و دستورالعمل‌های مقاوم‌سازی در حوزه بهبود وضعیت ساختمان‌های موجود را از جمله مهمترین این اقدامات برشمرد و ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات بسیار مهم و حائز اهمیت در سطح ملی، بازنگری مبحث سوم مقررات ملی ساختمان است که در خصوص آیین‌نامه‌های پشتیبان این مبحث نیز با همکاری‌ سازمان آتش‌نشانی کارهای بسیاری صورت گرفته است که می‌تواند دانش مهندسی و مدارک فنی ما را برای مقابله با آتش بهبود بخشد.
حمایت از تولیدات داخلی با اعطای گواهینامه فنی مرکز برای پوشش‌های ضد حریق و به تبع آن ایجاد اشتغال پایدار در کشور و تمرکز در بحث آموزش نیز از دیگر اقدامات مهم مرکز تحقیقات در حوزه آتش بود که از سوی شکرچی‌زاده مورد تاکید قرار گرفت. 
وی در این خصوص گفت: حادثه پلاسکو نشان داد که آتش می‌تواند یک ساختمان را فرو بریزد پس بارگذاری آتش مسئله بسیار مهمی است که به تبع آن بایستی موضوع مهندسی آتش را جدی بگیریم.
شکرچی‌زاده در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به همکاری خوب مرکز تحقیقات با آتش‌نشانی تهران، مشهد و اصفهان، از انعقاد تفاهم‌نامه مشترک همکاری میان این مرکز و سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران در پایان افتتاحیه همایش خبر داد.
مهدی داوری مدیر عامل سازمان آتش نشانی تهران نیز  در آیین افتتاح این همایش با اشاره به پیچیدگی‌های جوامع شهری بویژه کلان شهر تهران گفت: اصولا توسعه معطل ایمنی و چیزی نمی‌ماند و این ما هستیم که باید خود را با سرعت توسعه برابر کنیم که البته این کار سخت است و تلاش زیادی می‌خواهد. ساختار امروز شهری به گونه‌ای رشد و توسعه یافته است که ضرورت رویکرد علمی‌تر در حوزه ایمنی را دوچندان نموده است.
داوری افزود: یکی از موضوعاتی که از نظر ایمنی برای ما اهمیت دارد موضوع کالا‌ها و ابزار‌هایی است که برای ایمنی ساختمان‌ها و سایر موارد و حتی آتش نشانی نیاز داریم. به همین خاطر تولید کنندگان و توزیع کنندگان نقش بسیار مهمی در تولید کالا‌های استاندارد و در نهایت ایمنی ساختمان‌ها و... دارند.
مدیر عامل آتش‌نشانی تهران تاکید کرد: درحال حاضر اکثر تجهیزات آتش‌نشانی از کشور‌های خارجی وارد و تامین می‌شود که اگر حمایت‌های بیشتری از تولیدکنندگان داخلی صورت گیرد قطعا با توجه به توانمندی‌هایی که در داخل کشور وجود دارد، می‌توان انتظار داشت که تجهیزات و کالا‌های استاندارد در داخل تولید شود.
اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نیز در این همایش با اشاره به اینکه حادثه پلاسکو به عنوان یک حادثه ملی تبدیل به حادثه‌ای بین‌المللی شد، بار روانی حاصل از آن را منفی ارزیابی کرد و گفت: آیا این میزان از بار روانی برای جامعه و خانواده‌ها نیاز بود؟
وی ادامه داد: ساختمانی با این قدمت به عنوان بنگاه اقتصادی فرو ریخت اما آیا لازم نبود برای استمرار این درآمدها، مالکان نیم درصد از درآمدشان را برای ایمنی خودشان خرج می‌کردند.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تاکید نمود: وقت آن رسیده تا سطح آگاهی جامعه در حوزه ایمنی را بالاتر ببریم. مردم باید به عنوان استفاده‌کنندگان از امکانات، اقدامات لازم در جهت ارتقای ایمنی را انجام دهند.
خاطرنشان می‌شود اولین روز از چهارمین همایش ملی و اولین همایش بین‌المللی آتش نشانی و ایمنی شهری صبح امروز با حضور مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و محیط‌زیست شهرداری تهران، اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران، محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و تعداد زیادی از آتش‌نشانان و کارشناسان آتش نشانی تهران و شهرستان‌ها در سالن همایش بین‌المللی هتل المپیک آغاز به کار کرده است.
در این همایش که با تلاش سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران به مدت دو روز برگزار می‌شود، اساتید دانشگاهی، مقامات و مسئولین شهری به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت و 4 پنل تخصصی با موضوعات فرهنگ ایمنی، عملیات، مهندسی و نیروی انسانی و سلامت آتش‌نشانان برگزار می‌گردد.

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری در جهت توسعه همکاری‌ها
در پایان آیین افتتاح چهارمین همایش ملی و اولین همایش بین المللی آتش نشانی و ایمنی شهری، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و  سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران به منظور توسعه همکاری‌های علمی و پژوهشی، آموزشی و اجرایی تفاهم‌نامه مشترک همکاری منعقد کردند.
این تفاهم‌نامه به منظور توسعه همکاری‌ها و استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های طرفین و هماهنگی بیشتر به منظور بهبود و ارتقای ایمنی شهروندان و ساختمان‌ها در برابر آتش‌سوزی در کشور، به ویژه تهران فی‌مابین شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و مهدی داوری مدیر عامل سازمان آتش نشانی تهران به امضا رسید.
برگزاری دوره‌های آموزشی، سمینارها، کارگاه‌ها و همایش‌های تخصصی، تحقیقات و پژوهش برای رفع نیازهای موجود و انتشار نشریات و آگاهی‌نامه‌های تخصصی، تدوین و توسعه استانداردها، آئین‌نامه‌ها، ضوابط و دستورالعمل‌های فنی، همکاری به منظور ترویج استفاده از محصولات با کیفیت در ساخت و ساز تهران، توسعه کاربرد مصالح دارای مدرک گواهی‌نامه فنی از مرکز و تلاش در جهت جلوگیری از کاربرد محصولات فاقد کیفیت، نامناسب یا فاقد سطح ایمنی لازم در ساخت و ساز، همکاری و همفکری در جهت رعایت و اجرای بهتر و دقیق‌تر مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ایران و سایر آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و استانداردهای ملی مربوط به ایمنی در برابر آتش در ساخت و ساز و همکاری به منظور ارزیابی ساختمان‌های موجود یا در حال ساخت دارای اهمیت از نظر ایمنی در برابر آتش، زمینه‌های همکاری دو طرف بر اساس این تفاهم‌نامه مشترک خواهد بود.
 

پروانه حسینی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
اندازه فونت