•  
  • EN
ﺳﻪشنبه، 24 تیر 1399

اخبار و وقایع مرکز

قرارداد تولید سیمان بنایی تحت لیسانس با تولید اولیه 100 هزار تن منعقد شد

 با امضای قرارداد تولید سیمان بنایی تحت لیسانس بین مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و شرکت سیمان تهران، تولید سیمان بنایی با ظرفیت اولیه 100 هزار تن در کارخانه سیمان تهران در کشور آغاز شد.
مهندس قدیم، دبیر دبیرخانه فناوری‌های نوین ساختمانی، سیمان و نانو مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن با بیان این مطلب افزود: کمیته سیمان مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن در پاییز سال 1386 کار پژوهشی تحت عنوان «بررسی و امکان سنجی تولید سیمان بنایی» با همکاری بخش مصالح را شروع کرد که به موازات این پروژه تفاهم نامه ای با شرکت سیمان تهران امضا شد که در نهایت منجر به امضای قرارداد تولید سیمان بنایی تحت لیسانس بین مرکز و این شرکت گردید. در تولید اولیه به میزان 100 هزار تن از این سیمان طی مدت یک سال تولید خواهد شد و در صورت بسترسازی مصرف تا میزان 500 هزار تن طی این مدت زمانی قابل افزایش خواهد بود.
 به موجب این قرارداد مرکز به عنوان ارائه دهنده دانش فنی بوده و کارهای آزمایشگاهی، تحقیقات مکمل، نظارت بر مصرف و خدمات آموزشی و مشاوره ای را به شرکت سیمان تهران ارائه می دهد، همچنین بستر مصرف این نوع سیمان را در پروژه‌های عمرانی فراهم می نماید.
مهندس قدیم در ادامه با اشاره به  قابلیت‌های بالای فنی این نوع سیمان گفت: یکی از عوامل مهم تخریب دیوارها در هنگام زلزله به کار نبردن ملات مناسب بنایی در ساخت آن ها است. ملات سیمان بنایی در مقایسه با ملات های سیمان پرتلند باعث افزایش خاصیت نگهداری آب و در نتیجه افزایش چسبندگی، کاهش جمع شدگی و در نتیجه کاهش ترک‌‌های روی ملات، افزایش زمان کارکردن و پرداخت سطح نهایی بدون نیاز به افزودن آب اضافی و... شده و به عنوان یک ملات مناسب در انجام کارهای بنایی نظیر دیوارچینی، سنگفرش و کاشی کاری مورد استفاده قرار می گیرد و در آینده نزدیک با تولید انواع دیگر آن در رنگ‌های مناسب‌تر جهت اندودکاری نماهای داخلی و خارجی ساختمان‌ها استفاده خواهد شد.
همچنین در ساختار این نوع از سیمان بنایی که 20 درصد ارزان تر از سیمان های پرتلند معمولی عرضه خواهد است، 60 درصد پوزولان و 40 درصد کلینکر به کار رفته است. به کارگیری این میزان پوزولان سبب می شود تا میزان مصرف سوخت در تولید این سیمان، همچنین آلایندگی‌های زیست محیطی ناشی از تولید آن تا حد زیادی کاهش یابد.
دبیر کمیته سیمان مرکز با اشاره به مذاکرات صورت گرفته و استقبال برخی از انبوه سازان مسکن از این نوع سیمان افزود: در حال حاضر با چند انبوه‌ساز از جمله شرکت سرمایه‌گذاری مسکن، مذاکراتی به عمل آمده و مقرر شده است تا تیم مشترکی متشکل از کارشناسان مرکز، شرکت سیمان تهران و شرکت سرمایه‌گذاری مسکن، بررسی میدانی کاربرد این سیمان را به منظور بهینه‌سازی تولید و مصرف آن انجام دهند. همچنین خط تولید این نوع سیمان به زودی در کارخانه سیمان تهران و با حضور وزیر مسکن و شهرسازی رونمایی خواهد شد.
مهندس قدیم در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص نحوه توزیع این نوع سیمان گفت: طبق برنامه‌ریزی های به عمل آمده این نوع سیمان در پاکت هایی با درج مشترک آرم مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و شرکت سیمان تهران به بازار عرضه خواهد شد.
همچنین شیوه نامه مصرف سیمان بنایی نیز در قالب دفترچه ای آماده شده است هم اکنون بخش مصالح در حال تهیه انواع طرح اختلاط جهت تولید ملات این نوع سیمان است که با اتمام آزمایشات، این طرح اختلاط ها به شیوه نامه مصرف اضافه خواهد شد. این شیوه نامه پس از  نهایی شدن در پورتال مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن قرار خواهد گرفت و هنگام فروش نیز از طرف کارخانه سیمان تهران به متقاضیان ارائه خواهد شد.
همچنین دبیرخانه فناوری‌های نوین ساختمانی، سیمان و نانو مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن در حال تهیه الزامات کاربرد انواع سیمان بنایی است که با آماده‌سازی آن، انواع سیمان بنایی به عنوان یکی از فناوری‌های نوین ساختمانی در حوزه مصالح ساختمانی معرفی خواهد شد.
وی در ادامه پیش بینی درخصوص استقبال از تولید و مصرف سیمان بنایی را مثبت عنوان کرد و افزود: با توجه به ویژگی های فنی و اقتصادی و شرایط کار با این محصول پیش بینی می شود که این نوع سیمان در اکثر پروژه های ساختمان سازی با استقبال مهندسین، مشاورین، پیمانکاران و کارفرمایان مواجه شود و چشم اندازی که برای مصرف انواع این محصول در نظر گرفته شده این است که تمامی مصارف غیرسازه ای تولید مسکن در سراسر کشور با استفاده از انواع مختلف این محصول صورت گیرد.
لازم به ذکر است این نوع سیمان مخصوص مصارف غیرسازه‌ای است و به هیچ عنوان در تولید بتن و بتن مسلح سازه‌ای نباید مصرف شود.

پروانه حسینی امتیاز به خبر :
انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
اندازه فونت