• EN
پنجشنبه 06 تیر 1398

اخبار و رویدادها

دکتر مظاهریان در هجدمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن مطرح کرد:

تعادل بازار مسکن بر هم خورده است

تعادل بازار مسکن بر هم خورده است

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که تعادل بازار مسکن در ایران بر هم خورده است بر ضرورت دخالت دولت در این بخش تاکید کرد و گفت: این دخالت باید از طریق بخش خصوصی و حداقلی باشد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که تعادل بازار مسکن در ایران بر هم خورده است بر ضرورت دخالت دولت در این بخش تاکید کرد و گفت: این دخالت باید از طریق بخش خصوصی و حداقلی باشد.
دکتر مظاهریان در هجدمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن که صبح امروز در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی آغاز به کار نمود، با طرح این سئوال که دخالت دولت‌ها در بازارهای اقتصادی چگونه است، اظهار کرد:در کشورهای توسعه یافته این‌گونه است که هر اتفاقی می‌افتد دولتی است و مسئولیت‌ها فرادستگاهی دارد و باید دخالت کند.
وی بیان کرد: ‌بازار مسکن در دو حوزه مصرف و سرمایه‌گذاری خودش را تعریف می کند. تمام تلاش سیاستگذار این است که مسکن مصرفی باشد، اما مسکن بازار بسیار جذابی برای سرمایه‌گذاری است.
وی با بیان این‌که دخالت دولت در بخش سرمایه‌گذاری باید صفر باشد، افزود: دولت‌ها باید پای خودشان را از بازار مسکن خارج کنند، باید تمرکز دولت به بازار مصرفی باشد که طراحی می‌شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در 4 سال گذشته بازار مسکن مصرفی بود و دوره‌ای ایده‌آل برای سیاستگذار مسکن بود، گفت: اما در یک سال اخیر وضعیت تغییر کرده است.
دکتر مظاهریان ادامه داد: مسکن بخشی از اقتصاد کلان کشور است و نمی‌توانیم این بخش را جدا از اقتصاد کلان کشور ببینیم. ساختارهای رفاهی کشورها به شدت بخش مصرفی مسکن را تحت تاثیر قرار دهد.
وی با طرح این پرسش به این‌که نقش دولت‌ها در ارتباط با بازار مسکن چگونه است، افزود: دولت‌ها نباید در بازار مبتنی سرمایه‌گذار دخالت کنند و دخالت فقط باید به بازار مصرفی محدود باشد.
وی بیان کرد: تامین دسترسی به مسکن برای دهک‌های کم‌ برخوردار، حاشیه‌نشینی، سکونت غیررسمی، کیفیت ساخت مسکن، شکست بازار که عمدتا ناشی از عدم وجود تعادل ما بین عرضه و تقاضای موثر در بازار مسکن را از جمله عواملی عنوان کرد که باعث می‌شود دولت باید در بازار مسکن دخالت کند.
معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که کار پوپولیستی انجام می‌شود که به اخذ رای منجر شود اما بازار را بر هم می‌زند، اظهار کرد:‌ دخالت مستقیم دولت در بازار تقاضای مسکن منجر به نتایج مطلوب نشده است.
دکتر مظاهریان با بیان این‌که مسکن مهر 10 سال است که در حال ساخت است، گفت:‌ اگر این پروژه به بخش خصوصی و انبوه‌سازان واگذار می‌شد، این طرح زودتر تمام می‌شد.
وی با اشاره به تجربه سایر کشورها در بخش مسکن، اظهار کرد: سیاست‌های دخالت دولت‌ها در زمینه مسکن در راستای محدود کردن تقاضای سرمایه‌گذاری محتکرانه با استفاده از ایجاد قوانین مالیاتی تنبیهی و ‌ایجاد شهرهای جدی بوده است.
وی با بیان اینکه یکی از ایده‌آل‌ترین سیاست‌های مسکن در فرانسه اجرا شده است، گفت: حدود 200 سال است که سیاست‌های گسترده برنامه تامین مسکن اجتماعی در این کشور اجرا می‌شود.
وی با بیان اینکه شناسایی افراد و مناطق نیازمند از طریق بررسی میزان پرداخت مالیات و ساخت مسکن اجتماعی توسط بخش خصوصی از جمله برنامه‌های فرانسه برای اجرای مسکن اجتماعی بوده است، افزود: هنوز فرارهای مالیاتی در کشورمان روشن و بایسته نیست.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در فرانسه هر کسی که می‌خواهد واحد مسکونی بیش 2000 متر بسازد باید معادل 20 درصد آن را به مسکن اجتماعی تخصیص دهد.
دکترمظاهریان با بیان این‌که فرانسه بانک تخصصی مسکن (CDC) با گردش مالی 700 میلیارد یورو دارد، تصریح کرد: افرادی که در این بانک سپرده داشته باشند مشمول معافیت‌های مالیاتی خاص می‌شود.
وی با بیان اینکه در ایران 2.6میلیون واحد مسکونی خالی داریم، گفت: بازار مسکن در ایران از تعادل خارج شده و دولت باید در آن دخالت کند البته این دخالت از طریق بخش خصوصی و حداقلی باشد.

بیانیه هجدهمین کنفرانس سیاست‌های توسعه مسکن در ایران
در مراسم امروز، بیانیه هجدهمین کنفرانس سیاست‌های توسعه مسکن با حضور وزیر راه و شهرسازی توسط سیامک مقدم، نماینده و رئیس دفتر اسکان بشر سازمان ملل متحد در ایران (هبیتات) قرائت شد. 
متن این بیانیه به شرح ذیل است:
امسال موضوع روز اسکان بشر «مدیریت پسماند جامد شهری» تعیین شده و اتفاقا امسال مطالب متنوعی از دبیرخانه هبیتات برای گرامیداشت این روز و مباحث مرتبط با آن، ارائه شده که همگی در تارنمای این دفتر و کانال تلگرام در دسترس قرار دارد.
از آنجایی که موضوع امسال تناسب خاصی با کنفرانس توسعه سیاست‌های مسکن ندارد، ما در روز دوشنبه هم در مراسمی دیگر با نهادهای ذیربط در زمینه مدیریت پسماند به این موضوع خواهیم پرداخت.
در اینجا بنده به اختصار مطالبی را به عرض می‌رسانم که در آن فرازهایی از بیانیه خانم سیمونا شریف، قائم مقام دبیرکل و مدیر اجرایی برنامه اسکان نیز آمده است.
روز جهانی اسکان بشر که همه ساله در اولین دوشنبه ماه اکتبر جشن گرفته می شود، توجه همگان را به وظایف سازمانی برنامه اسکان بشر ملل متحد برای ترویج سیاست های توسعه پایدار شهری جلب می کند.
موضوع امسال روز جهانی هبیتات، مدیریت پسماند جامد شهری است. مدیریت پسماند جامد یعنی کاهش میزان پسماندی که تولید می‌کنیم و تضمین این که آن زباله‌ای که تولید می‌کنیم به صورتی مسئولانه دفع شود. سالانه افراد، جوامع، مشاغل، نهادها، بازارها و کارخانه ها انبوهی از زباله و پسماند را تولید می‌کنند. در جاهایی که زباله را به‌طور منظم جمع نمی‌کنند، این زباله‌ها را در خیابان‌ها، جوی‌ها و رودخانه‌ها می‌ریزند یا در زمین‌های بی‌سامان رها می‌کنند و می‌سوزانند. این کار باعث می‌شود تا شهرهای ما برای گردشگران و سرمایه‌گذاران زشت و نازیبا به نظر آید و به آبگرفتگی معابر و آلودگی آب و هوا می‌انجامد و اغلب سلامت ما را به خاطر می‌اندازد.
به دلیل افزایش مصرف و راهبردهای مدیریتی غیرموثر پیش‌بینی می‌شود که میزان کل پسماند تولید شده تا سال ۲۰۲۵ به ۵.۹ میلیارد تن در سال افزایش یابد.
شهرها بخش عمده‌ای از بودجه خود را صرف مدیریت پسماند جامد شهری می‌کنند که باید در اولویت دستورکار شهرها، شهروندان و دولت‌ها در سطوح مختلف ملی و محلی باشد. در این راستا لازم است تا شهرها به «شهرهایی با مدیریت هوشمندانه پسماند» تبدیل شوند و دستور کار جدید شهری به «مدیریت زیست محیطی قوی و به حداقل رساندن انواع پسماندها» متعهد می‌شود.
در بسیاری از کشورهای در حال توسعه به دلیل فقدان تامین مالی، آگاهی پایین و کاربرد نامناسب راه حل‌های فنی، سیستم‌های مدیریت پسماند مناسبی وجود ندارند. جمع‌آوری و دفع ضعیف پسماند جامد شهری موجب ایجاد آلودگی‌های مختلف می‌شود. پسماندهای انباشته شده موجب پرورش موجودات و حشرات بیماری‌زا می‌شوند و پسماندهای تخلیه شده در بستر دریاها و فرسایش محل‌های دفع پسماند ساحلی در نهایت منجر به آلودگی دریا می‌شود.
شهرداری‌ها در سراسر دنیا بودجه قابل توجهی را برای مدیریت پسماندها صرف می‌کنند. با این حال، سرمایه‌گذاری دولتی در مدیریت پسماندهای جامد نسبت به بخش‌های دیگر مانند آب و فاضلاب بسیار پایین است.
چرخه تولید و مصرف، مدیریت شهری و تامین مالی همه بخشی از سیستم مدیریت پسماندهای جامد هستند. علاوه بر این، مشارکت تمام ذینفعان از جمله تولیدکنندگان پسماندها، بخش بازیافت پسماند و کارکنان بخش مدیریت پسماند بسیار اهمیت دارد. ادغام بخش غیررسمی بازیافت پسماند در اقتصاد سازمان یافته و مقررات بهداشتی و ایمنی مناسب برای کارگران می‌تواند مشاغل فعلی غیررسمی و خطرناک جمع‌آوری پسمان را تغییر دهد.
براساس اطلاعات کلانشهر تهران، هر فرد تهرانی به طور متوسط سالانه شش برابر وزن خود زباله تولید می‌کند. این اطلاعات نشان می‌دهد که متوسط سرانه زباله تولید شده در تهران ۳۲۰ کیلوگرم و ارزش روزانه زباله تولید شده در تهران ۱۸۰۰ میلیون ریال است. سرانه تولید روزانه زباله در جهان ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرم است که در ایران این عدد برابر با ۶۰۰ گرم است. زباله تولید شده در شمال شهر تهران طبق مطالعات انجام شده حداقل دو برابر میانگین آن در سطح کشور و چهار برابر استاندارد جهانی است. تعداد دفعات جمع‌آوری زباله در تهران دو تا سه بار در روز است که این مقدار در کشورهای جهان ۲ تا ۳ بار در هفته است.
مساله مدیریت پسماند در ایران با مسائلی مواجه است که از مهمترین آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
• عدم تفکیک زباله‌ها
• عدم محدودیت در تولید زباله
• محدود بودن قوانین و مقررات مشوق – بازدارنده در زمینه مدیریت پسماند
• اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی نابسنده
با توجه به اینکه نیازها و رویکردهای مدیریت پسماند شهری از شهری به شهر دیگر متفاوت است، برنامه اسکان بشر ملل متحد توصیه می‌کند که راهکارها براساس سرمایه‌ها و نقاط قوت شهرها توسط سیستم مدیریت پسماند رسمی، غیررسمی و یا بخش‌های سرمایه‌گذاری کوچک اتخاذ گردند. ایجاد شبکه‌ای برای به اشتراک گذاشتن تجارب و بهترین عملکردها به شهرها فرصت یادگیری از یکدیگر را می‌دهد. به عنوان مثال می‌توان به الگوی اقدام نوآورانه شهرداری منطقه دو تهران در زمینه جمع‌آوری پسماند از طریق ایجاد اپلیکیشن اشاره کرد.
برنامه اسکان بشر ملل متحد با به رسمیت شناختن نقش بخش‌های سرمایه‌گذاری کوچک در افزایش بازیافت «چارچوب منسجم مدیریت پسماند جامد» را ترویج می‌کند که خدمات مناسب جمع‌آوری پسماند و حفاظت از محیط زیست را به ارمغان آورد.
فعالیت‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی نقش مهمی در این خصوص ایفا می‌کنند و شهرداری‌ها می‌توانند با تمرکز ویژه بر مشارکت با گروه‌های مدنی و جوامع محلی، آگاهی عمومی را افزایش دهند. اصلاح و وضع قوانین جدید از دیگر اقدامات در این زمینه است.
همچنین در راستای مدیریت پسماند شهری، هبیتات فراخوان اقدام برای تبدیل شهرها به «شهرهایی با مدیریت هوشمندانه پسماند» را مطرح می‌کند.
مدیریت ضعیف پسماندهای جامد و اثرات منفی ناشی از آن زمانی که با شهرنشینی، رشد اقتصادی و مهاجرت افراد همراه می‌شود. تبعات جبران‌ناپذیری به بار خواهد آورد. اگر به این مسائل رسیدگی نشود، دولت‌ها در هر سطحی از توسعه علاوه بر هزینه‌های هنگفت، اثرات قابل توجه آنها بر سلامت انسان و محیط زیست را احساس خواهند کرد.
شهرها صرف‌نظر از اندازه و ظرفیت مالی خود می‌توانند همزمان با کاهش هزینه‌های عملیاتی و به حداقل رساندن اثرات منفی مدیریت پسماندهای جامد را بهبود بخشیده و به «شهرهایی با مدیریت هوشمندانه پسماند» تبدیل شوند.
شهرها و دولت‌های ملی باید جامعه مدنی و سازمان‌های غیردولتی را توانمند و با آنها کار کنند. شهرها باید از الگوهای شهرهای دیگر بیاموزند و راهکارهای فنی اعمال شده در مکان‌های دیگر را به دقت بررسی کنند. شهرها باید برنامه راهبردی بلندمدتی برای شهرنشینی در نظر بگیرد.
و بالاخره، بیایید جایگزین دیگری برای بطری پلاستیکی و فنجان یکبار مصرف بیابیم. می‌توانیم پسماند را بازیافت و آن را به کود تبدیل کنیم. چرا آنچه را می‌توانیم تعمیر کنیم، دور اندازیم؟ پیوسته شاهد تبدیل پسماند به آثار هنری یا فرآورده‌های سودمند بیشتری هستیم. سه حرف R یعنی سه عامل کاهش (Reduce)، استفاده دوباره (Reuse) و بازیافت (Recycle) باید اصل راهنمای در زندگی هم افراد و هم کل جامعه باشد.

خاطرنشان می‌شود در اولین روز از برگزاری هجدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن و پس از پایان افتتاحیه همایش، پنل تخصصی با موضوع برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار (مسکن در بازآفرینی شهری، رویکرد محله محور در برنامه بازآفرینی شهری، حفظ بافت‌های تاریخی و ارزشمند در بازآفرینی شهری و مدل‌های تامین مسکن گروه‌های کم‌درآمد شهری و کارگاه آموزشی آشنایی با مالیات‌های بخش مسکن برگزار شد.
بعدازظهر امروز نیز یک پنل تخصصی با موضوع توسعه سکونتگاه‌های شهری؛ شهر جدید، شهرک‌سازی و توسعه شهرهای کنونی و کارگاه آموزشی با محوریت نقش سیاست ملی شهری در فرآیند توسعه شهری برگزار خواهد شد.
این همایش، فردا با برگزاری 3 پنل تخصصی و 4 کارگاه آموزش به کار خود پایان خواهد داد.

پروانه حسینی امتیاز به خبر :
انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
اندازه فونت