•  
  • EN
پنجشنبه، 12 تیر 1399

اخبار و وقایع مرکز

از برگزیدگان مقالات برتر تقدیر به عمل آمد

از برگزیدگان مقالات برتر تقدیر به عمل آمد

در مراسم اولین جشنواره "اصلاح الگوی مصرف در صنعت ساختمان و مسکن" از ارائه‌کنندگان 12 مقاله ویژه و 20 مقاله برتر تقدیر شد.
صبح دیروز دوشنبه، در مراسم گشایش اولین جشنواره "اصلاح الگوی مصرف در صنعت ساختمان و مسکن" که با همت مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و با همکاری سازمان بسیج مهندسین برگزار شد، خسرو مختاری دبیر این جشنواره اظهار داشت: مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن به عنوان قطب تحقیق، توسعه و ترویج دانش و فناوری‌های کاربردی در بخش ساختمان و مسکن کشور این جشنواره را با هدف تجمیع و به کارگیری اصول علمی و عملی پیشنهادی فرهیختگان کشور تدوین و برگزار کرده است.
وی افزود: حاصل این کار 82 مقاله و طرح پیشنهادی بوده است که پس از داوری جمعا 32 مقاله در دو سطح ویژه و برتر انتخاب شدند.
دبیر اولین جشنواره "اصلاح الگوی مصرف در صنعت ساختمان و مسکن" در ادامه گفت: بسیاری از انرژی‌ها و منابع امروز ما که در کشور به دلایل مختلف به هدر می‌روند می‌توانند زمینه‌ساز اقدامات بسیار بزرگی برای توسعه و ایجاد تعادل در کشور باشند.
وی در پایان افزود: مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن قصد دارد تا جشنواره"اصلاح الگوی مصرف در صنعت ساختمان و مسکن" را در حوزه‌ها و گروه‌های مشخص‌تری در سال‌های آتی برگزار کند تا بر این اساس شاهد تولید الگوی‌های بهینه مصرف برای اصلاح در این امور باشیم.
دکتر فاطمی‌عقدا رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و رئیس اولین جشنواره "اصلاح الگوی مصرف در صنعت ساختمان و مسکن" نیز با بیان این مطلب که مصرف انرژی در واحدهای تجاری و خانگی حدود 40 درصد کل میزان مصرف انرژی کشور است و بر اساس آمارهای موجود به طور میانگین سالانه کمتر از دو درصد به میزان مصرف انرژی در کشور افزوده می‌شود، اضهار داشت: اگر میزان مصرف انرژی در کشور با این روند ادامه یابد ایران تا افق سند چشم‌انداز بیست ساله یکی از واردکنندگان انرژی در دنیا می‌شود.
وی افزود: مصرف انرژی در بخش صنعت حدود 20 درصد است که این رقم شامل بخش کشاورزی، نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها نمی‌شود. از کل انرژی مصرفی در بخش صنابع فلزی و کانی‌های غیر فلزی، صنعت فولاد حدود 16%، صنایع آجر و بلوک سفالی 21%، ‌سیمان 13%، شیشه 2% و گچ و آهک 3% را مصرف می‌نمایند.
وی ادامه داد:با توجه به این سرمایه‌گذاری، صنعت ساختمان در کشور به لحاظ رعایت الگوهای مصرف و با توجه به مشکلات این صنعت و فناوری‌های رایج، نیاز به یک تحول زیربنایی دارد. اگرچه این نیاز و رویکرد، طی سال‌های اخیر از سوی متخصصان و مسئولان مملکت احساس شده و حرکت خوبی داشته است، اما هنوز در اجرای دقیق این رویکردها مشکلاتی وجود دارد.
رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن کشور ضمن بیان این مطلب که، حداقل صرفه‌جویی ناشی از اصلاح الگوی مصرف در زمینه صنعت ساختمان سالیانه حدود 7 میلیارد دلار است، خاطرنشان ساخت: بیشترین پتانسیل صرفه‌جویی انرژی مربوط به صنعت 500 میلیارد دلار در سال است و صنعت آهن و فولاد کشور با دارا بودن ارزش صرفه‌جویی معادل حدود 400 میلیون دلار در رتبه دوم قرار دارد و صنعت سیمان با اختصاص حدود 200 میلیون دلار از ارزش صرفه‌جویی به خود، در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
در این جشنواره برگزیدگان مقالات، در سه سطح A‌، B و C مورد تقدیر قرار گرفتند. عضویت در دفتر نوآوران مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، بن خرید کتاب و نشریات و شرکت در دوره‌های آموزشی مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و ... جوایزی بود که به برگزیدگان اهدا شد.
این جشنواره ظهر دوشنبه در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن به گار خود پایان داد.
 

پروانه حسینی امتیاز به خبر :
انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
اندازه فونت