•  
  • EN
یکشنبه، 6 مهر 1399

اخبار و وقایع مرکز

چشم‌انداز فعالیت‌های مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن در سال 90 تشریح شد

چشم‌انداز فعالیت‌های مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن در سال 90 تشریح شد

نشست خبری به منظور ارائه چشم‌انداز فعالیت‌های مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن در سال 90، با حضوردکتر فاطمی‌عقدا رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن برگزار شد.
دکتر فاطمی‌عقدا رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، دکتر سینائیان معاون تحقیقات مرکز، صیرفی معاون آموزش و اطلاع‌رسانی و تنی چند از مدیران مرکز در نشست امروز 12 اردیبهشت ماه حضور داشتند.
دکترفاطمی‌عقدا رئیس مرکزتحقیقات ساختمان و مسکن در ابتدای جلسه با ارائه گزارشی اجمالی از فعالیت‌های صورت گرفته در سال 89، به تشریح چشم‌انداز فعالیت‌های مرکز در سال 90 پرداخت.
وی در سخنان خود گفت: مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن در سال 89 با برنامه‌ریزی‌هایی که به عمل آورد توانست در مسیر توسعه اقدامات و فعالیت‌های خود گام بردارد که یکی از مهمترین این اقدامات مبحث صنعتی‌سازی بود که در پایان سال رشد 28 درصدی را به خود اختصاص داد و این در حالی است که در ابتدای سال 89 یک تا دو درصد بود. تسهیل در روند صدور تاییدیه فنی، اختصاص وام صنعتی‌سازی به میزان 25 میلیون تومان که با پیشنهاد مرکز به وزارتخانه و تشویق برای ورود به عرصه صنعتی‌سازی مسکن نیز از دیگر اقدامات مهم دیگر در این حوزه بود.
معرفی مصالح ساختمانی نوین به منظور جلوگیری از هدررفت انرژی، کار بر روی نمای پیش‌ساخته ساختمان‌ه و جایگزینی برای آجر نیز از دیگر محورهای فعالیتی مرکز را در سال گذشته به خود اختصاص داد که با تلاش محققین مرکز نتایج قابل توجهی را به بار آورد. مبحث نیمه‌صنعتی‌سازی در ساختمان‌های معمول نیز از سوی مرکز پیگیری شد که این مهم برای مقابله با تخریب هنگام زلزله از اهمیت بسزایی برخوردار می‌باشد.
دکتر فاطمی‌عقدا در قسمت دیگری از سخنان خود با اشاره به ساخت پنل ساختمانی با ویژگی‌های خاص به عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای مرکز افزود: آزمایشات لازم بر روی این پنل تمام‌قد دیواری با رعایت عایق بودن صوت و انرژی با موفقیت به انجام رسیده است. این پنل به منظور جایگزینی آجر در ساختمان‌های معمول و بتنی کاربرد دارد.
تجاری سازی سیمان بنایی با هدف امکان‌سنجی تولید سیمان بنایی در کشور و تهیه دستورالعمل‌های مصرف، تولید ملات خشک آماده، تدوین دستور‌العمل مقاوم‌سازی، ایجاد بانک‌های اطلاعاتی، ثبت 7 طرح ملی و 6 مورد ثبت اختراع و ارائه راهکار‌های ساماندهی بازار اجاره‌بهای مسکن از دیگر فعالیت‌هایی بود که دکتر فاطمی‌عقدا به آنها اشاره داشت.
رئیس مرکز تحقیقات در ادامه در خصوص چشم‌انداز پیش‌روی مرکز در سال 90 گفت: در سال جدید 20 محور را دنبال خواهیم نمود. توجه خاص به ساماندهی و تثبیت صنعتی‌سازی در کشور از جمله این اقدامات خواهد بود. افزایش ظرفیت در این زمینه با تدوین دستورالعمل‌های خاص و تدوین توصیه‌نامه‌ها برای استفاده از این فناوری‌ها با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و لرزه‌خیزی در کشور مواردی که به آن توجه خواهد شد. صنعتی‌سازی در مناطق روستایی اولویت دیگری بود که دکتر فاطمی‌عقدا از آن نام برد.
وی افزود: امسال در حوزه سیستم‌های نوین ساختمانی، 2 فناوری را ارائه خواهیم داد. یک فناوری برای مناطق روستایی تا 2 طبقه با عنوان مسکن اقتصادی و دیگری فناوری جدید صنعتی‌سازی تا 8 طبقه که این دو سیستم کاملا متمایز ار فناوری نیک‌سیستم هستند.
رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن استفاده از مصالح نوین منتخب در گستره اقلیمی کشور را به منظور گسترش و ساماندهی واحدهای تولید مصالح ساختمانی اقدامی ضروری دانست و خاطرنشان ساخت که مرکز این کار را با هدف صرفه‌جویی در مصرف انرژی به انجام می‌رساند. همچنین این مرکز با جدیت بیشتر به دنبال پیگیری مبحث 19 مقررات ملی ساختمان خواهد بود چراکه تا به امروز و علیرغم تلاش‌های به عمل آمده نتیجه مورد انتظار حاصل نشده است.
تدوین دستورالعمل طراحی، اجرا و نظارت فناوری نوین منتخب، تدوین توصیه‌نامه برای استفاده از فناوری نوین ساختمانی منتخب به تفکیک اقلیم‌های مختلف کشور، مدیریت و توسعه صنعتی سازی ساخت و سازهای کشور، هدف‌گذاری برای احداث ساخت و سازهای روستایی به صورت صنعتی سازی، تدوین توصیه ‌‌نامه نحوه استفاده از مصالح نوین منتخب در گستره اقلیمی کشور و به منظور مدیریت توسعه و ترویج واحدهای تولید مصالح ساختمانی در گستره کشور، هدف گذاری، مدیریت و بسترسازی جایگزینی پنجره‌های واحدهای مسکونی با پنجره‌های دوجداره به منظور اجرای بخشی از مبحث نوزدهم در ساختمانهای موجود، تدوین توصیه‌نامه نحوه استفاده از مصالح نوین به منظور پوشش بیرونی (نما) در گسترده های مختلف اقلیمی کشور با هدف کمک به احداث و توسعه واحدهای تولیدی نماهای یاد شده در مناطق مختلف، مدیریت برگزاری دوره‌های آموزشی طراحی، اجرا و نظارت بر ساخت و سازهای صنعتی در کشور، ساخت میز لرزان بزرگ به عنوان میز لرزان ملی کشور، تهیه طرح مقاوم‌سازی ساختمان‌های موجود با مواد پاششی، ساخت طرح اتاق امن زلزله و اقدام برای  ثبت آن، ارائه فناوری نوین صنعتی سازی خانه‌های ارزان قیمت و سریع‌الاحداث برای مناطق روستایی، طرح اتوماسیون ساخت مسکن، طرح پیش بینی و هشدار زلزله (ارتقاء)، تدوین استاندارد های ساختمانی و کد ملی از مهمترین اقدامات مرکز در سال 90 خواهد بود که از سوی دکتر فاطمی‌عقدا به آنها اشاره شد.
 

پروانه حسینی امتیاز به خبر :
انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
اندازه فونت