•  
  • EN
یکشنبه 10 اسفند 1399

اخبار و رویدادها

امضای تفاهم‌نامه مشترک فی‌مابین مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و سازمان زمین‌شناسی و پژوهشگاه صنعت نفت

امضای تفاهم‌نامه مشترک فی‌مابین مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و سازمان زمین‌شناسی و پژوهشگاه صنعت نفت
مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و پژوهشگاه صنعت نفت در راستای در راستای همکاری‌های مشترک پژوهشی، آموزشی و اجرایی همچنین استفاده از تجارب، امکانات، تجهیزات و سرمایه‌های انسانی تفاهم‌نامه مشترک همکاری منعقد کردند.

مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و پژوهشگاه صنعت نفت در راستای در راستای همکاری‌های مشترک پژوهشی، آموزشی و اجرایی همچنین استفاده از تجارب، امکانات، تجهیزات و سرمایه‌های انسانی تفاهم‌نامه مشترک همکاری منعقد کردند.
تدقیق موقعیت گسله‌ها و تعیین حریم آنها در شریان‌های حیاتی نفت و گاز و مجموعه‌های مرتبط با وزارت نفت با رعایت ضوابط مربوطه، تهیه نقشه پهنه‌بندی خطر زمین‌لرزه، خطرپذیری لرزه‌ای در مناطق و زون‌هایی که شریان‌های حیاتی نفت و گاز از آن عبور می‌کنند و در مجموعه‌های مرتبط با وزارت نفت، همکاری در شناسایی پهنه‌های درگیر خطر فروریزش و فرونشست زمین ناشی از ایجاد اختلال در تغذیه آبخوان‌ها با گسترش شهرها، برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی و نقش سازه‌های زیرزمینی و دستکاری‌های انسانی در بروز این پدیده‌ها در مسیر شریان‌های حیاتی نفت و گاز و مجموعه های مرتبط با وزارت نفت و تدوین ضوابط و آیین‌نامه‌های مناسب و تعیین تمهیدات مهندسی برای کاهش آسیب‌پذیری در برابر این پدیده‌ها و همکاری در شناسایی و ارزیابی موقعیت زیرساخت‌ها و شریان‌های حیاتی و مجموعه‌های حساس مرتبط با وزارت نفت در معرض انواع مخاطرات زمین‌شناختی (حریم گسل‌ها و پهنه‌های با خطر بالای زمین لرزه، فرونشست و فروریزش زمین، ناپایداری دامنه‌ای، زمین‌شناسی زیست محیطی، سیل و ...) و تدوین ضوابط و آیین‌نامه‌های موردی و اقدامات و تمهیدات پیشگیرانه و مقابله‌ای از محورهای موضوعی این تفاهم‌نامه مشترک همکاری است.
بر اساس مفاد این تفاهم‌نامه 10 ماده‌ای، دو طرف همچنین در خصوص انجام بازدیدهای میدانی مشترک هنگام رخدادهای تاثیرگذار در شریان‌های حیاتی مرتبط با وزارت نفت با استفاده از امکانات و پتانسیل‌های موجود طرفین و تهیه گزارش‌های فنی مشترک فوری، مقدماتی و نهایی، همکاری در تدوین متدولوژی ارزیابی ریسک خطوط لوله با نظر به تهدید‌های مربوط به موقعیت جغرافیایی و شرایط مرتبط با فرونشست زمین، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، جلسات سخنرانی‌های تخصصی، سمینارها و همایش‌ها و نشست‌های کارشناسی مشترک در زمینه‌های مورد علاقه و به خصوص در حیطه موضوعات مرتبط، تبادل تجربه‌ها، اسناد و مدارک علمی و پژوهشی و کتابخانه‌ای بین طرفین و تهیه آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها، گزارش‌های فنی و مقالات علمی و پژوهشی مشترک همکاری خواهند نمود.
شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این جلسه با اشاره به سابقه خوب همکاری‌های گذشته با وزارت نفت بویژه در حوزه انرژی، گفت: امروزه محور مخاطرات یک مسئله بسیارمهم  برای ماست. ما در کشور از دهه‌های گذشته همواره با مخاطرات بسیاری روبرو بوده‌ایم و رویکرد غالب به این صورت بوده است که معمولا پس از وقوع رویداد به دنبال راهکار بوده‌ایم. این در حالی است که اگر اقدامات پیشگیرانه را انجام دهیم، خسارات را در حد بالایی کاهش خواهیم داد.
وی ادامه داد: در حال حاضر در بحث زلزله و فرونشست با مسائل بسیار جدی در کشور مواجه هستیم که نیازمند توجه ویژه است. در زمان وقوع زلزله، تاسیسات نفتی می‌تواند به شدت مورد تاثیر قرار گیرد و خسارت هایش نیز قطعا بالاست. فرونشست نیز اصطلاحا زلزله آرام است که می‌تواند تاثیرات سنگین خود را داشته باشد. ریشه آن هم عدم مدیریت صحیح منابع آب و آبخیزداری است. ما به دنبال این هستیم که، اقداماتی را به انجام برسانیم تا خسارت‌هایی که به ما وارد می‌شود را کم کند.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به قانون جدید مدیریت بحران افزود: قانون جدید مدیریت بحران وظایفی را برای مرکز تحقیقات در موضوعات یاد شده مصوب کرده است. به عنوان نمونه در این قانون مصوب شده است که مرکز تحقیقات با همکاری وزارت نفت اقدامات لازم را در خصوص تاسیسات نفتی و مخاطرات آن انجام و اجرایی نماید.
شکرچی‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از مهمترین اقدامات ما در مرکز تحقیقات تعیین پهنه‌بندی حریم گسل‌ها بوده است که در تهران و چند کلانشهر کشور این اقدام صورت گرفته است. بیشترین خسارت‌ها در همین پهنه‌های گسلی اتفاق می‌افتد. در همین رابطه تقاطع خطوط نفتی و گازی با این گسل‌ها و اینکه چه اتفاقاتی را به دنبال خواهد داشت، موضوع بسیار مهمی است که باید در دستور کار همکاری‌های فی‌مابین قرار گیرد.
وی افزود: در موضوع فرونشست نیز وضعیت همین‌گونه است و موضوع فرونشست می‌تواند دکل‌ها و تاسیسات نفتی را دچار مشکل نماید. فرونشست یک موضوع داینامیک است و جای کار بسیاری دارد. پیش‌بینی همکاران ما در مرکز نیز بر این نکته تاکید دارد که موضوع فرونشست از سال 1400 به بعد تاثیر خودش را روی بسیاری از تاسیسات مهم کشور نشان خواهد داد.
شکرچی‌زاده اظهار امیدواری نمود که با وجود پتانسیل‌های، آزمایشگاه ها و ظرفیت‌های بسیار خوب دو مجموعه، همکاری‌های مثبتی میان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و پژوهشگاه صنعت نفت صورت پذیرد.

توفیقی رئیس پژوهشگاه صنعت نفت نیز در این جلسه با تاکید بر نقش کلیدی مراکز تحقیقاتی همچون مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در توسعه کشور گفت: یکی از اتفاقات مهمی که ما در کشور شاهد آن بودیم این است که نظام حکمرانی کشور به تدریج متوجه این موضوع شدند که اداره کشور موضوع بسیار پیچیده‌ای است که بدون تکیه بر ظرفیت‌های دانش و فناوری نمی‌توان پیش رفت. در این میان صنعت نفت و گاز کشور جزو صنایع راهبردی و استراتژیکی است که به سرعت در حال پیشرفت است. حرکت مثبتی که من شاهد آن هستم این است که نظام حکمرانی متوجه این نقیصه شده است.
وی ادامه داد: وزارت نفت چند سالی است که رویکرد خوبی به دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، استارتاپ‌ها و پژوهشگاه‌ دارد و حمایت از جریان دانش کشور بسیار بیشتر از گذشته شده است. البته موضوه تحریم‌ها نیز  توانست به این موضوع در حوزه نفت و گاز سرعت بیشتری بدهد و در حال حاضر شاهد هستیم که برای توسعه دانش فنی، اقبال و توجه بیشتری به پژوهشگاه نفت شده است.
توفیقی افزود: با این اوصاف جایی مثل پژوهشگاه نفت، از جهت مواجهه با مسائل صنعت روز به روز گسترش یافته و این باعث می‌شود تا به دنبال شرکای استراتژیک باشیم. در واقع سازمان‌هایی مثل ما و مرکز تحقیقات سعی می‌کنند شبکه همکاران خود را گسترش دهند.
رئیس پژوهشگاه صنعت نفت تجاری‌سازی فناوری‌ها در این مجموعه را از دیگر اقدامات مهم برشمرد و گفت: ما به تجاری‌سازی فناوری‌ها اعتقاد بسیاری داریم و در این پژوهشگاه نیز اقدامات بسیاری را به انجام رسانده‌ایم. به عنوان مثال اخیرا در حوزه انرژی تولید CHP با راندمان بالای 90 درصد را داشتیم که تجاری و تولید شده است.
وی ادامه داد: از دیدگاه من، همکاری ما با مرکز تحقیقات یک همکاری استراتژیک می‌باشد و امیدوارم پس از امضای تفاهم‌نامه و با تشکیل کارگروه‌های تخصصی، در خصوص محورهای مختلف همکاری‌های خوبی را داشته باشیم و قطعا کشور به این گونه همکاری‌ها نیاز دارد.
در جلسه امضای تفاهم‌نامه مشترک همکاری، محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، جعفر توفیقی رئیس پژوهشگاه صنعت نفت، بختیاری معاون تحقیقات و فناوری مرکز تحقیقات، غلامی معاون آموزش و توسعه فناوری مرکز تحقیقات، عبدی معاون توسعه مدیریت و منابع مرکز تحقیقات، بیت‌اللهی رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات، دلفانی رئیس بخش تاسیسات مکانیکی و الکتریکی مرکز تحقیقات، منوریان مسئول ارتباطات صنعتی پژوهشگاه صنعت نفت، بزمی معاون فناوری و بین‌الملل پژوهشگاه، کاظم‌زاده رئیس پردیس بالادست و نشاطی رئیس پردیس انرژی و محیط‌‌زیست پژوهشگاه نفت حضور داشتند.
خاطرنشان می‌شود این تفاهم‌نامه از سوی محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و جعفر توفیقی رئیس پژوهشگاه صنعت نفت امضا شد.

پروانه حسینی امتیاز به خبر :
انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
اندازه فونت