مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی

تاریخ: 10 مهر 1398

برگزاری سومين جلسه كارگروه مخاطرات زلزله، لغزش لايه‌هاي زمين، ابنيه، ساختمان و شهرسازي استان خراسان رضوي

سومين جلسه كارگروه مخاطرات زلزله، لغزش لايه‌هاي زمين، ابنيه، ساختمان و شهرسازي استان خراسان رضوي در سال جاري، با حضور جمعی از مدیران و دست‌اندرکاران حوزه زلزله و مدیریت بحران برگزار شد.
این جلسه با حضور علی بيت‌اللهي دبير كارگروه ملي مخاطرات زلزله، لغزش لايه هاي زمين، ابنيه ساختمان و شهرسازي، كاظمي نايب رئيس اول سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي، اكلمني رئيس گروه پدافند غيرعامل و پيشگيري از بحران شهرداري مشهد، شريفي نماينده سازمان زمين‌شناسي و اكتشافات معدني خراسان رضوي، نعيمي مدير بحران اداره كل راه و شهرسازي خراسان رضوي، رضا مهردوست سرپرست دفتر منطقه‌اي شمال شرق مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي و جمعی از مديران نقش‌آفرين حوزه مديريت بحران اين استان در مشهد و در محل سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي برگزار شد.
در اين جلسه كه در راستاي ارتقای تاب‌آوري و كاهش مخاطرات سوانح طبيعي در استان خراسان رضوي و شهر مقدس مشهد برگزار شد، ابتدا مهردوست سرپرست دفتر منطقه‌اي شمال شرق مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي ، از اقدامات انجام شده در جهت ارتقای تاب‌آوري استان بويژه در مقابله با مخاطره زلزله و در قالب نصب دستگاه‌هاي نسل جديد شتابنگار توسط مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي قدرداني نمود و خواهان استمرار اين خدمات فني و مهندسي در پهنه استان خراسان رضوي شد. 
وي همچنين گزارش تخصصي از آخرين وضعيت شبكه شتابنگاري استان خراسان رضوي و شهر مشهدرا برای حاضران در جلسه ارائه نمود.
شريفي نماينده سازمان زمين‌شناسي و اكتشافات معدني خراسان رضوي نیز در بخش دیگری از نشست صبح امروز، گزارشي از اقدامات انجام شده در حوزه ريزپهنه‌بندي، فرونشست و مطالعات حرائم گسل‌هاي شهر مشهد در سازمان زمين‌شناسي و اكتشافات معدني خراسان رضوي ارائه کرد.
اكملني رئيس گروه پدافند غيرعامل و پيشگيري از بحران شهرداري مشهد نیز ضمن ابراز خرسندی از نصب دستگاه نسل جديد شتابنگاري در استان خراسان رضوي و شهر مشهد كه با همت شبكه ملي شتابنگاري مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي و حمايت شهرداري مشهد صورت پذيرفته، آمادگي كامل شهرداري مشهد را در جهت توسعه بيش از پيش شبكه شتابنگاري در شهر مشهد با هدف دستیابی به طراحي و نصب سامانه‌هاي پاسخ سريع و نقشه جامع ريسك در پايتخت معنوي كشور را اعلام نمود.
در ادامه این جلسه بيت‌اللهي دبير كارگروه ملي مخاطرات زلزله، لغزش لايه هاي زمين، ابنيه ساختمان و شهرسازي با گراميداشت فرا رسیدن ٢١ مهر، روز بين‌المللي كاهش ريسك مخاطرات طبيعي كه امسال شعار "بسازيم تا بماند" را در دستوركار خود دارد،  به تصويب قانون جديد مديريت بحران توسط مجلس شوراي اسلامي و ابلاغ آن توسط رئیس‌جمهور اشاره نمود و خواستار تعامل و همكاري مؤثر و سازنده تمامي سازمان‌هاي ذي مدخل و همكار با مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي در جهت ايجاد بستر مناسب انجام ماموريت‌هاي تصريح شده در اين قانون شد. 
وي همچنین به ارائه تخصصي از روند تدقيق حرائم گسل‌هاي شهر مشهد و اقدامات صورت گرفته و مورد نياز در استان خراسان رضوي توسط مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي و شوراي عالي شهرسازي و معماري پرداخت.
بیت‌اللهی اقدامات پيش رو در شهر مشهد را بر اساس اولویت، اسكان موقت (با مدل شمال شرق كشور) و ارزيابي ريسك فرونشست شهر مشهد اعلام نمود.
خاطرنشان می‌شود در این جلسه، پيگيري طراحي و راه‌اندازي سيستم پاسخ سريع شهر مشهد با همكاري و تعامل مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي و شهرداري مشهد، مصوب شد.

روتیتر
عنوان قرمز: False