مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی

تاریخ: 06 اسفند 1399

آغاز به کار کمیته ایرانی نرم افزارهای مهندسی

به دنبال تعامل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و کمیته ایرانی نرم افزارهای مهندسی و امور نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه کل كشور در خصوص ساماندهی استفاده از نرم‌افزارهای مهندسی،  کمیته ایرانی نرم افزارهای مهندسی آغاز به کار کرد.
ساماندهی استفاده از نرم‌افزارهای مهندسی در چهارچوب تفاهم نامه مشترك  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و امور نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه کل كشور در دستور کار قرار گرفته است.
بر این اساس، دفتر تدوین ضوابط و استانداردهاي مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مسئولیت هدایت، راهبری، پشتیبانی و دبيرخانه این فعالیت را بر عهده گرفته و در ارتباط مستقیم با امور نظام فنی و اجرایی و به پشتوانه حضور اساتید، خبرگان و صاحبنظران امر، در حال ساختارسازی، برنامه ریزی و عملیاتی ساختن فعالیت‌ها می‌باشد. 
به دنبال این تعامل، «کمیته ایرانی نرم افزارهای مهندسی» تشکیل شده و اهم اهداف، فعالیت ها و ساختارهای عملیاتی آن به زودی در سامانه اطلاع‌رسانی این کمیته به نشانی iesc.bhrc.ac.ir ارائه خواهد شد.
پاسخگویی به سوالات جامعه مهندسی در حوزه نرم افزار به عنوان یکی از اهداف این کمیته در دستور کار قرار گرفته است و در اولین گام و با تشکیل کارگروه تخصصی بتن، سوالات مرتبط با نحوه اِعمال ضوابط ویرایش‌هاي جدید آيين‌نامه بتن ايران و مبحث نهم مقررات ملی (۱۳۹۹) در نرم افزارهای مهندسی عمران مورد بررسی قرار خواهند گرفت. 
علاقه‌مندان می‌توانند پرسش هاي خود در این خصوص را از طریق رايانامه iesc@bhrc.ac.ir برای دبیرخانه كميته ارسال نمایند. امید است به تناوب و با دریافت سوالات مربوط به سایر موضوعات مهندسی عمران، کارگروه‌های تخصصی مرتبط تشکیل شده و فعالیت آنها نیز آغاز گردد.
همچنین پاسخ به پرسش ها - پس از بررسی توسط کارگروه‌های تخصصی - در سامانه اطلاع‌رسانی این کمیته به نشانی iesc.bhrc.ac.ir بارگذاری و ارائه خواهد شد. در همین رابطه با توسعه فعالیت‌ها، طرح موضوعات جدید مرتبط با نرم‌افزارهاي ساير رشته‌هاي مهندسي نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت.
خاطرنشان می شود هدف از انجام فعالیت مورد اشاره، ايجاد پایگاهی براي کمک به رفع مشکلات موجود در بین مهندسین برای استفاده از نرم افزارها، ضمن رعایت مقررات، ضوابط و آئین نامه های ملی کشور می‌باشد. تمامی اطلاعاتی که در نتیجة این فعالیت به اشتراک گذاشته می شود، جنبه مشورتی داشته و به هیچ عنوان، رافع مسئوليت‌ها و تشخيص مهندسان نخواهد بود. همچنين يادآور مي‌شود اين كميته جايگاهي براي پاسخگویي به ابهامات، اشكالات و تفاسير مربوط به قوانين، مقررات، ضوابط فني و اجرايي ندارد.
جهت مشاهده سامانه اطلاع رسانی کمیته ایرانی نرم افزارهای مهندسی کلیک کنید

روتیتر
عنوان قرمز: False