• EN
جمعه 03 آذر 1396

اخبار و رويدادها

در نشست صبح امروز مطرح شد:

تشریح نقش شیشه‌های کم گسیل در کاهش مصرف انرژی ساختمان

تشریح نقش شیشه‌های کم گسیل در کاهش مصرف انرژی ساختمان
در نشست تخصصی « نقش شیشه‌های کم گسیل در کاهش مصرف انرژی ساختمان»، مزایای استفاده از شیشه‌های کم‌گسیل و نقش آن در کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها از سوی کارشناسان و متخصصین تشریح شد.

در این نشست که با همکاری مرکز تحقیقات راه،‌ مسکن و شهرسازی و گروه صنعتی شیشه کاوه و با حضور محققین، کارشناسان و دست‌اندرکاران این حوزه برگزار شد، وضعیت صنعت شیشه در ایران و جهان، تولیدات شیشه کم‌گسیل در کشور و تاثیر این شیشه‌ها بر مصرف انرژی در ساختمان‌ها طرح و ارائه شد.
دکتر شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ابتدای نشست امروز با اشاره به این موضوع که مقوله صرفه‌جویی در مصرف انرژی در دو،‌سه دهه اخیر با غفلت روبرو بوده است، تاکید نمود که تاثیر منفی این غفلت را در اقتصاد کشور شاهد هستیم.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ادامه با اشاره به تدوین مقررات ملی ساختمان توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، خاطرنشان ساخت: بیش از دو دهه از تدوین و ابلاغ مبحث 19 مقررات ملی ساختمان و الزام به اجرای آن می‌گذرد ولی در عمل شاهد اجرای دقیق آن نیستیم.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که با وجود آنکه سالانه با بیش از 5 میلیارد دلار هدررفت انرژی در کشور مواجه هستیم اما تنها 20 درصد شاهد رعایت این مبحث بوده‌ایم و این موضوع مهمی است که نیازمند آسیب‌شناسی و همچنین فرهنگ‌سازی مناسب است.
وی با مهم خواندن موضوع نشست امروز، ادامه داد: در حوزه کاهش و مدیریت مصرف انرژی در ساختمان‌ها، تغییر ضخامت در شیشه امکانپذیر نبود ولی استفاده از شیشه‌های کم گسیل ضمن آنکه این امکان را فراهم می‌کند، محدودیتی را نیز در استفاده از نور طبیعی ایجاد نمی‌کند.  
دکتر شکرچی‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود در نشست تخصصی « نقش شیشه‌های کم گسیل در کاهش مصرف انرژی ساختمان»، با برشمردن اقدامات مرکز در حوزه شیشه گفت: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشراف به اهمیت این موضوع، از سال‌ها پیش اقدامات متعددی را در این حوزه در دستور کار خود قرار داده است که از جمله آنها می‌توان به اضافه کردن مشخصات حرارتی شیشه‌های پوشش‌دار به پیوست 9 مبحث 19 مقررات ملی ساختمان و ارائه توضیحات تکمیلی در این خصوص در راهنمای مبحث، اجرای پروژه‌های پژوهشی با هدف تعیین کیفیت تولیدات داخلی و خارجی و تعیین اثربخشی ماربرد شیشه‌های کم‌گسیل در مناطق اقلیمی مختلف کشور، تجهيز آزمايشگاه‌هاي تخصصي براي تعيين ضريب انتقال حرارت شيشه‌هاي دو جداره ساده و پوشش‌دار، تجهيز آزمايشگاه تخصصي تعيين مشخصات تابشي (ضرايب عبور و انعكاس) در بازه خورشيدي، تجهيز اتاقك كالريمتري براي تعيين عملكرد جدارهاي ساختماني در شرايط محيط خارج و تجهيز اتاقك گردان اندازهگيري شرايط نوري (روشنايي طبيعي) فضاهاي داخل بر حسب نوع جدار نورگذر اشاره کرد.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: به موازات اين اقدامات، مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي زيرساخت‌هاي لازم براي اعطاي گواهينامه فني به توليدكنندگان شيشه‌هاي با مشخصات حرارتي بهبود يافته و همچنين سيستم‌هاي شيشه دوجداره را فراهم نموده است . براي
تكميل اين مجموعه خدمات آزمايشگاهي، گواهينامه‌هاي مربوط به پروفيل‌هاي يوپي وي سي و آلومينيوم گرماشكن، و پنجره‌هاي ساخته شده با آن نيز قابل درخواست و دريافت توسط توليدكنندگان مي‌باشد.
وی با اشاره به تلاش مرکز در حوزه برچسب انرژی پنجره گفت: اين مركز، در جهت طرح برچسب انرژي پنجره با همكاري سازمان ملي استاندارد و شركت بهينه‌سازي مصرف سوخت كشور، در جهت رسميت دادن به آن، گام برداشته است و آمادگي كامل خود را براي نهادينه كردن الگوي كيفيت پنجره‌ها اعلام می‌کند.
دکتر شکرچی‌زاده با ابراز خرسندی از امکان تولید شیشه‌های کم‌گسیل در داخل کشور افزود: با توجه به اين نكته كه در حال حاضر، توليد محصولات شيشه كم‌گسيل در داخل كشور صورت مي‌گيرد و قيمت آن نيز  در مقايسه با محصولات خارجي، بسيار كمتر است، اين مركز لازم دانسته است كه در جهت معرفي آن و تلاش در جهت ارتقای هرچه بيشتر كيفيت و تنوع‌بخشي به آن، فعاليت‌هاي لازم را انجام دهد.
مهندس زجاجی رئیس انجمن شیشه ایران دیگر سخنران نشست تخصصی امروز با ارائه آمار و ارقام و نمودار، وضعیت صنعت شیشه در ایران و جهان را تشریح نمود.
وی با بیان این مطلب که شیشه در زندگی امروز نقش حفاظتی داشته و  امکانات بی‌پایانی را برای معماری مدرن فراهم آورده است گفت: به موازات پیشرفت تکنولوژی تولید شیشه می‌توان فضاهای بسیاری را به پنجره اختصاص داد و در عین حال کنترل کاملی را بر روشنایی و ورود و خروج انرژی داشت.
رئیس انجمن شیشه ایران در ادامه با تشریح ویژگی‌های شیشه‌های تخت مصرفی در ساختمان به الزامات این شیشه و نحوه استفاده از آنها اشاره داشت و ادامه داد: این شیشه ها باید کاملا صاف،‌ شفاف، بی رنگ، عاری از موج و فاقد حباب‌های هوا و یا هر نوع ایراد دیگری باشد.
وی در تشریح مشخصات عمومی صنعت شیشه ایران گفت: میزان اشتغال در این صنعت 5000  نفر در کشور است و نوع مالکیت در این حوزه 100 درصد خصوصی است. سرانه مصرف انواع شیشه در کشور 12 کیلوگرم بوده و همچنین نسبت تولید  شیشه تخت کشور به تولید جهانی معادل 3 درصد است.
وی در این بخش افزود: استقرار این صنعت در 6 استان کشور است و فروش سالیانه آن  بیش از 1000 میلیارد تومان را به خود اختصاص داده است. همچنین میزان صادرات در این بخش بیش از 480 هزار تن در سال 95 بوده است.
مهندس زجاجی خاطرنشان ساخت تولید جهانی شیشه از مرز 60 میلیون تن عبور کرده و تولید ایران، بیش از 3 درصد تولید در جهان را دارد. مازاد تولید در کشور حدود 35 الی 40 درصد تولید می‌باشد که صادر می‌شود.
رئیس انجمن شیشه ایران در ادامه سخنرانی خود، بازارهای مصرف شیشه، وضعیت تولید جهانی، واحدهای تولیدکننده صنایع جانبی شیشه ساختمانی را تشریح نمود.
معرفی تولیدات شیشه کم‌گسیل در کشور موضوعی بود که در بخش دیگری از افتتاحیه نشست تخصصی« نقش شیشه‌های کم گسیل در کاهش مصرف انرژی ساختمان» از سوی مهندس مظاهری عضو هیات مدیره گروه صنعتی شیشه کاوه ارائه شد.
مهندس مظاهری در این بخش گفت: اگر استفاده از شیشه کم‌گسیل در کشور اجباری شود این امکان در گروه صنعتی شیشه کاوه وجود دارد تا نیاز کل کشور را تامین نماید. گروه صنعتی شیشه کاوه یک مجموعه صد درصد خصوصی است و عمده تولید آن در ساوه است که تولید شیشه فلوت در آن انجام می‌شود.
وی با طرح این سئوال که از شیشه و پنجره چه انتظاراتی داریم ادامه داد: تامین روشنایی، عایق روشنایی،‌عایق صوتی،‌ایجاد امنیت و حریم خصوصی، فیلتراسیون اشعه uv، کاهش بهای تمام شده ساختمان و... ازجمله این انتظارات است که صنعت شیشه برای پاسخ به این نیازها اقدامات زیادی را انجام داده است.
وی تولید شیشه‌های چند جداره، low-e، طلق‌دار، رنگی طلق‌دار، خود تمیز شونده، رفلکس، رنگی و .... را از مهمترین این اقدامات برشمرد.
عضو هیات مدیره گروه صنعتی شیشه کاوه در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: هر چه میزان استفاده از شیشه افزایش یابد، اتلاف انرژی بیشتری از پنجره‌ها را شاهد هستیم. راه‌حلی که صنعت شیشه برای حل این موضوع داشته است استفاده از شیشه‌های کم‌گسیل است که به دلیل وجود لایه‌های در نظر گرفته شده در آن خاصیت معجزه‌گری را ایجاد می‌کند.
مهندس مظاهری در تشریح مزایای استفاده از شیشه‌های کم‌گسیل گفت: کاهش مصرف انرژی در ساختمان، کاهش هزینه‌های جاری انرژی تاسیسات سرمایش و گرمایش، کاهش ظرفیت طراحی و هزینه‌های اولیه تاسیسات، کاهش هزینه‌های جاری تعمیرات و نگهداری تاسیسات،  ممانعت از ورود پرتوهای مضر UV و افزایش آسایش حرارتی ساکنین از مهمترین مزایای استفاده از این نوع شیشه‌هاست.
دکتر کاری مدیر بخش انرژی، آکوستیک و نور مرکز تحقیقات راه،‌ مسکن و شهرسازی نیز در ادامه این نشست، با ارائه سخنرانی خود با موضوع تاثیر شیشه‌های کم‌گسیل بر مصرف انرژی در ساختمان گفت: اگر بخواهیم انتقال را در شیشه‌ها کاهش دهیم و  کاهش انرژی در ساختمان‌ها را شاهد باشیم باید انتقال حرارت، همرفت و تابش را کاهش دهیم.
وی با اشاره به اقلیم‌های گرمسیر و سردسیر در کشور، در خصوص شرایط استفاده از شیشه در این اقلیم‌ها و تاثیر آن در کاهش مصرف انرژی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی توضیحاتی را ارائه داد.
دکتر کاری در این رابطه افزود: وقتی مسئله اقلیم‌ها در کشور مطرح است محور گسیلندگی اهمیت بیشتری می‌یابد.
وی در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: با توجه به عدم شناختی که در مورد رفتار شیشه  در طراحی و اجرا در کشور وجود دارد،‌ در این نشست محورهایی همچون تکنولوژی نانو، انواع محتلف شیشه و الزامات در خصوص فرآیندهای شیشه ارائه می شود.
وی با اشاره به مبحث برچسب انرژی و فعالیت‌های مرکز در این حوزه گفت: یکی از اهداف مهم مرکز نهادینه کردن بحث برچسب انرژی پنجره است و شماره ملی از سوی سازمان استاندارد نیز به آن داده شده است و امیدواریم با تجهیز آزمایشگاه‌ها، شاهد اجرایی شدن آن باشیم. در این پروژه ایران به 10 منطقه جغرافیایی تقسیم شده است و با توجه به تفاوت رفتار شیشه کم‌گسیل در این اقلیم‌ها لیبل‌ها متفاوت خواهد بود.
خاطرنشان می‌شود در بخش دوم نشست تخصصی «نقش شیشه‌های کم گسیل در کاهش مصرف انرژی ساختمان» مدیر کارگروه بازار و صنعت ستاد ویژه نانو، کارشناس شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، مدیرعامل شرکت آسیاوات و مدیرعامل شرکت آلوم گلاس نیز سخنرانی‌های تخصصی خود را در محور موضوع نشست ارائه دادند.
فناوری نانو در تولید شیشه‌های کم‌گسیل، برچسب انرژی پنجره و کاربرد شیشه های کم‌گسیل در نماهای نوین ساختمانی در این بخش ارائه شد.پروانه حسینی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

آخرین اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
اندازه فونت