شنبه 01 مهر 1396  |

درباره ما

تاريخچه

آموزشكده علمي-كاربردي راه و شهرسازي (شهيد تفويضي) با عنوان مدرسه عالي راه در سال 1307 توسط مرحوم دكتر محمود حسابي تاسيس شد و با عنوان آموزشگاه فني در اداره كل راه شوسه و اداره كل راهداري وزارت راه و ترابري از اواخر سالهاي دهه 1320 شمسي به فعاليت خود شكل جديدي داد . وظيفه عمده اين مركز تربيت تكنسين و فوق ديپلم در رشته‌هاي فني مورد نياز حمل و نقل جاده‌اي در آموزشگاه عالي فني راه بود . فعاليت‌هاي آموزشي اين مركز در دهه 1350 گسترش يافت و به مجتمع آموزشي وزارت راه و ترابري تبديل شد كه در سالهاي آخر نظام شاهنشاهي ، تكنيكوم نفيسي نيز به آن ملحق شده و به تربيت فوق ديپلم در رشته‌هاي فني و مهندسي پرداخت . با پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي و واگذاري اجراي دوره‌هاي آموزشي عالي به وزارت علوم ، مدتي فعاليتهاي آموزشي وزارت راه و ترابري متوقف و از اوايل دهه 1360 با احساس نياز به تربيت نيروي متخصص در رشته‌هاي فني و مهندسي بخش ساخت و نگهداري راه، فعاليتهاي آموزشي در آموزشكده عالي فني راه كه به مدرسه عالي فني شهيد تفويضي تغيير نام يافته بود مجددا ً‌سامان گرفت كه در ابتدا دوره‌هاي كوتاه مدت و سپس با اخذ مجوزهاي لازم از سازمان امور اداري و استخدامي كشور اقدام به برگزاري دوره‌هاي بلند مدت در مقطع كارداني با پايه راه و راهسازي كه شامل دو رشتة راهسازي و ماشين آلات راهسازي و راهداري بود نمود. وظايف آموزشي آموزشكده در ستاد وزارت راه و ترابري با ايجاد دفتري به نام آموزش و جذب نيرو و پس از آن توسط دفتر توسعه منابع انساني بخش حمل و نقل و نظارت ، برنامه ريزي و هدايت مي‌شد . به تدريج و با توسعه آموزش‌ها و فعاليت‌هاي علمي ، همزمان با برگزاري دوره‌هاي كارداني، دوره‌هاي آموزش كوتاه مدت ضمن خدمت تخصصي شش ماهه و يكساله نيز برنامه ريزي ، طراحي و اجرا شد در ادامه آموزشكده با اخذ مجوز از سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور و وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري در دهه 1360 و 1370 با اخذ مجوز سه دوره كارداني و پذيرش دانشجو از كنكور سراسري به فعاليت خود ادامه داد .قبل از پيروزي انقلاب اسلامي 14 دوره كارداني از طريق وزارت علوم در اين آموزشكده برگزار شد و حدود 270 نفر فارغ التحصيل شدند. در مجموع تا قبل از سال 1378 شش دوره يكساله برگزار گرديد كه 199 نفر در اين دوره ها فارغ التحصيل شدند و بيست و چهار دوره كارداني با مجوز سازمان امور اداري و استخدامي كشور برگزار شدكه تعداد 709 نفر در اين دوره ها فارغ التحصيل شدند. از سال 1383 پس از تصويب اساسنامه آموزشكده علمي-كاربردي تكنولو‍‍ژي راه و ترابري توسط شوراي گسترش وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري با اخذ مجوز از دانشگاه جامع علمي كاربردي ادامه وظايف آموزشي در مقاطع كارداني و كارشناسي ناپيوسته امكان پذير شد. در سال 1391 پس از ادغام دو وزارتخانه راه و ترابري و مسكن و شهرسازي، آموزشكده به مركز تحقيقات راه،‌مسكن و شهرسازي ملحق شد و از ارديبهشت ماه 1392 سرپرستي موسسه علمي كاربردي ساختمان و شهرسازي تهران نيز به آموزشكده شهيد تفويضي محول گرديد.  هم اكنون اين آموزشكده در دوره‌هاي كارداني وكارشناسي ناپيوسته رشته‌هاي تخصصي و فني مهندسي راهسازي، راهداري، مكانيك  ماشين آلات راهداري و راهسازي، عمران، معماري، ساختمان و شهرسازي دانشجوي درحال تحصيل دارد.

اهداف و راهبردها

آموزشكده علمي - كاربردي شهيد تفويضي با پيشينه‌اي موفق با توجه به ماده 2 اساسنامه خود اهداف و ماموريت سازماني خود را در چارچوب موارد زير تعريف كرده است : 

ارتقاء سطح علمي و انتقال دانش صنعت حمل و نقل
ايجاد مهارتهاي شغلي بمنظور افزايش بهره‌وري
شناسايي و ارتقاي معلومات و تجارب شاغلان حرف و مشاغل گوناگون
ايجاد هماهنگي بين مهارت و دانش كار
پذيرش دانشجو در دوره‌هاي كارداني (پيوسته، ناپيوسته) ترمي و پودماني و دوره‌هاي كارشناسي (ناپيوسته) ترمي و پودماني مصوب وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
ايجاد زمينه‌هاي مناسب براي پژوهش‌هاي كاربردي
اجراي دوره‌هاي كوتاه مدت علمي-كاربردي با رعايت ضوابط و مقررات
اجراي دوره‌هاي پودماني با رعايت ضوابط و مقررات
توسعه توانمندي‌هاي علمي بخش حمل و نقل
زمينه‌سازي براي انتقال پديده‌هاي جديد و فناوري حمل و نقل
زمينه‌سازي براي انتقال پديده‌هاي جديد و فناوري بخش ساختمان و شهرسازي

آموزشكده با تكيه بر روشهاي توانمند و بر پايه همراهي نيروي انساني متخصص و متعهد و امكانات مجهز شامل تجهيزات كارگاهي و آزمايشگاهي ، وسايل سمعي و بصري و محيط آموزشي آرام و مناسب به يك مركز آموزش عالي در ارتقاء سطح علمي علاقمندان به تحصيل در بخش صنعت حمل و نقل و ساختمان و شهرسازي مبدل و در خدمت كشور مي‌باشد.

مساحت كل عرصه و اعياني

عرصه : 75000 متر مربع
اعيان : 10301 متر مربع

فضاها و امكانات آموزشكده

مشخصات عنوان فضا ردیف
1016 متر مربع با 25 باب اتاق شامل :
حوزه مديريت/ سالن جلسات /حوزه معاونت اداري و مالي/حراست/اموراداري و روابط عمومي/امور
اداری 1
1510 متر مربع شامل:
حوزه معاونت آموزشي/كلاسها/ اتاق اساتيد/كارگاه رايانه/ سايت اينترنت
آموزشی 2

 كارگاه‌هـاي فنـي

 برق و الكترونيك
 شاسي و بدنه
 هيدروليك
 انتقال قدرت
 ماشين ابزار
 جوشكاري
 ريخته‌گري
 مولد قدرت
 سخت افزار رايانه
 رايانه 1 و 2

آزمايشگـاه‌هـا

 مكانيك سيالات
 فيزيك
 قير و آسفالت
 مكانيك خاك
 بتن
 هيدروليك و پنوماتيك
 شيمي
 الكترونيك
 مقاومت مصالح
 ديناميك ماشين و ارتعاشات
 ترموديناميك و موتور
 انتقال حرارت

آموزشهاي ضمن خدمت كوتاه مدت

آموزشكده علمي-كاربردي شهيد تفويضي در راستاي رسالت آموزشي خود به منظور ارتقاء سطح علمي، دانش تخصصي و متناسب ساختن توانمنديهاي كاركنان ستادي وزارت راه و شهرسازي،ادارات كل راه و شهرسازي استانها، سازمانها و شركتهاي تابعه وزارتخانه متبوع در انجام وظايف محوله، اقدام به برگزاري دوره‌هاي آموزش ضمن خدمت كوتاه مدت ويژة كاركنان در سطوح مختلف مديران عالي، مياني ، پايه و كارشناسان ،كاركنان و ... مي‌نمايد.كه تاكنون بطور ميانگين سالانه بين 80 تا100 دوره برگزار نموده‌است.

عناوين رشته‌هاي تحصيلي آموزشكده علمي – كاربردي شهيد تفويضي

الف : كارداني( ترمي و پودماني) :
1- راهسازي
2- نقشه‌برداري مسير
3- ماشين افزار
4- مكانيك خودرو
5- نقشه‌برداري
6- تعميرات مكانيكي
7- تعمير و نگهداري خودرو
8- معماري شهري

ب : كارشناسي ناپيوسته( ترمي و پودماني) :
1-  مكانيك ماشين آلات راهداري و راهسازي
2-  راهداري
3-  راهسازي
4- نقشه‌برداري
5-  ساختمان‌سازي
6-  مكانيك خودرو
7-  حمل و نقل و ترافيك شهري
8-  معماري شهري
9-  فناوري معماري و طراحي بافتهاي فرسوده
10- عمران-امور پيمانها

دستاوردهاي شاخص

1- برگزاري دوره‌هاي آموزش ضمن خدمت در حوزه‌هاي عمومي، مديريتي، تخصصي، فني و مهندسي براي كليه كاركنان، كارشناسان و مديران ستادي وزارت راه و شهرسازي و ادارات كل راه و شهرسازي استانها، سازمانها و شركتهاي تابعه از قبل از پيروزي انقلاب اسلامي تا كنون.
2- برگزاري دوره‌هاي علمي-كاربردي در مقاطع كارداني و كارشناسي ناپيوسته در رشته‌هاي مورد نياز وزارت راه و شهرسازي از سال 1383 به بعد، تربيت و آموزش نيروي انساني متخصص در حوزه‌هاي تخصصي راهسازي، راهداري و معماري و ساختمان و اشتغال فعال آنان در بازار كار.
3- ارتقاء سطح علمي و تخصصي تعداد زيادي از مديران عالي،‌ارشد و مياني وزارت راه و ترابري سابق و انتقال تجربيات موفق در بدنه كارشناسي وزارتخانه.

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج